Dušan Čaplovič szlovák oktatásügyi miniszter januárban valószínűleg a parlament elé terjeszti azt a felsőoktatásról szóló törvénymódosítást, amely szerint az egyetemet vagy főiskolát távúton végző hallgatók képzése két évvel tovább fog tartani, mint a nappali tagozatosok esetében.
A javaslatot Dušan Čaplovič (Smer) oktatásügyi miniszter tárcaközi egyeztetésre küldte, az új felsőoktatásról szóló törvény értelmében a távúton tanuló hallgatók képzése alapfokon és mesterfokon is 1-1 évvel hosszabbodna meg. Az alapképzés jelenleg 3 évig, a mesterképzés pedig 2 évig tart – nappali és távutas tagozaton egyaránt.
A távutas képzés meghosszabbításán már a Radičová-kormány iskolaügyi minisztere, Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) is gondolkozott, Čaplovič-csal ebben a témakörben egyezik a véleményük.
„A tanév folyamán a távutas hallgatók kevesebb időt tudnak szentelni tanulmányaikra, így a megfelelő számú kreditek megszerzéséhez is több időre van szükségük.” – nyilatkozta Dušan Čaplovič. Véleménye szerint a módosítással egyenrangúvá válnának a nappali és távutas képzések, és a változtatás egyértelműen az oktatás minőségének javulását eredményezné.
Ráfizet az egyetemi hallgató
A távutas képzéseket az állam nem finanszírozza, így a hallgatóknak nagy valószínűséggel többet kell majd fizetniük a két „extra” év miatt. A miniszter elmondása szerint ezt a problémát úgy fogják kezelni, hogy maximalizálják a tandíj összegét.
Kitekintő / Parameter.sk