Site icon Kitekintő.hu

Akár Trumppal is tárgyalna Nicolás Maduro

Találkozót javasolt Nicolás Maduro venezuelai és Donald Trump amerikai elnök között szerdán az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában (UNHRC) Jorge Arreaza venezuelai külügyminiszter a dél-amerikai országot sújtó válság rendezése érdekében.

Arreaza elmondta: Maduro kész a párbeszédre „akár még az Egyesült Államokkal is”. „Felhívást intézünk a párbeszédre az Egyesült Államokkal: miért ne lehetne Maduro és Trump között?” – tette fel a kérdést. A venezuelai külügyminiszter ugyanakkor  élesen bírálta Washingtont Venezuelát sújtó szankciói és amiatt, hogy az amerikai kormány nem zárta ki a katonai beavatkozás lehetőségét Venezuela esetében.

A hivatalban lévő venezuelai elnök tavaly szeptemberben már felvetette egy csúcstalálkozó lehetőségét, de Trump elutasította azt.

Az Egyesült Államok eközben olyan határozatot akar elfogadtatni az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT), amely a Venezuelának szánt humanitárius segély bejuttatására szólítana fel.

Az önmagát januárban Venezuela ideiglenes elnökévé kikiáltó Juan Guaidó ellenzéki vezető szombaton megpróbálta bejuttatni a Kolumbiában és Brazíliában felhalmozott – javarészt az Egyesült Államok által küldött – humanitárius segélyeket Venezuelába, de a Maduróhoz hű fegyveres erők útját állták a szállítmányoknak. A segélyeket bejuttatni próbáló tüntetők és a fegyveres erők között összecsapások törtek ki. Ezekben különböző források szerint legalább négy ember meghalt, és közel 300 megsebesült a kolumbiai és venezuelai határ között. A Brazíliából kiinduló segélyszállítmányok miatti összecsapásokban pedig legalább 25-en haltak meg és 84-en sebesültek meg a hétvégén Emilio González, a Brazíliával határos dél-venezuelai Gran Sabana térség elöljárója szerint.

  • Kapcsolódó cikkeink:

A venezuelai ellenzék és az Egyesült Államok megpróbálja meggyőzni a venezuelai hadsereget arról, hogy forduljon Maduro ellen, és engedje be a segélyszállítmányokat. Arreaza az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában (UNHRC) elmondott beszédében megismételte a kormány álláspontját, miszerint a segély valójában egy amerikai művelet része. Caracas együttműködik számos ENSZ-ügynökséggel, de elutasítja, hogy elfogadja a segélyt, amelyet erővel akarnak bejuttatni – tette hozzá.

Az EFE spanyol hírügynökség szerint mintegy húsz ország kormányának képviselője bojkottálta Arreaza felszólalását az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában, és hagyta el a termet, miután a venezuelai külügyminiszter belépett oda. Az akciót a Guaidót Venezuela ideiglenes elnökének elismerő, 14 amerikai országot tömörítő Limai Csoport hangolta össze előzetesen. Az akciót a szintén Guaidót elismerő Európai Unió támogatta, amelynek jeléül csökkentette diplomáciai képviseletét Arreaza felszólalása alatt.

A dél-amerikai országban azt követően szélesedett ki a belpolitikai válság, hogy Guaidó január 23-án egy Maduro elleni tüntetésen Venezuela ideiglenes elnökévé kiáltotta ki magát.

  • További cikkeink a témában:

Forrás: MTI/AFP/EFE

Exit mobile version