Kötelezővé tennék az uniós digitális Covid-igazolványt a romániai egészségügyi dolgozók számára a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet idején: az erről szóló törvénytervezetet hétfőn bocsátotta vitára a bukaresti szaktárca.
Azoknak az orvosoknak és nővérnek, akik még nem kértek oltást vagy nem gyógyultak meg a koronavírus-fertőzésből, saját költségükön kell majd rendszeresen teszteltetniük magukat ahhoz, hogy dolgozhassanak. Ellenkező esetben a munkaszerződésüket 30 napra felfüggesztik, azt követően pedig felbontják, ha továbbra sem tesznek eleget a szabályoknak.
„Az első vonalban dolgozó orvosoknak, nővéreknek, mindenkinek, aki a koronavírus ellen küzd, hálával tartozunk. Őket és a betegeket is meg akarjuk védeni attól, hogy a kórházban kapják el a vírust, ezt a célt szolgálja a javaslat.
A törvényjavaslat, amely a parlament két házának döntése után léphet érvénybe, 100 ezer lejig (7,1 millió forint) terjedő büntetést ró ki azokra, akik megszegik ezt a szabályt.
A legnagyobb román egészségügyi szakszervezet hétfőn közleményben tiltakozott a tervezet ellen, olyan tábornokhoz hasonlítva Florin Citu kormányfőt, aki a háború kellős közepén leszereli hadserege felét. A Sanitas szakszervezet azt valószínűsíti, hogy egy ilyen törvény hatályba lépése esetén az egészségügyi alkalmazottak mintegy felének, „akik ragaszkodnak alkotmányos jogaikhoz”, fel fogják bontani a munkaszerződését.
A szakszervezet egy augusztusban közölt felmérése szerint Romániában az állami kórházakban dolgozó egészségügyi alkalmazottak 54 százaléka rendelkezik oltással a koronavírus ellen. Az állami kórházakban dolgozó orvosok valamivel több mint kétharmada vette fel az oltást, az ápolók körében az átoltottság 55 százalékos, míg a kisegítő személyzet kevesebb mint fele igényelte a vakcinát.
Az átoltottság mértéke néhány országban, Románia a sereghajtók között. Forrás: OurWorldInData
A 19,3 millió lakosú Romániában eddig 5 millió 483 ezer ember, a beoltható 12 év feletti lakosság 32,3 százaléka kapott legalább egy adag koronavírus elleni oltást, a teljes lakosság arányában pedig mindössze 27,86%-os az átoltottság.
Az oltási hajlandóság az utóbbi két hétben kezdett növekedni, miután a bukaresti kormány belföldön is bevezette az uniós védettségi igazolvány – a „zöld útlevél” – használatát, és e nélkül már nem lehet vendéglőbe, színházba, moziba menni vagy népes magánrendezvényeket szervezni azokon a településeken, ahol a megelőző két hétben a lakosság több mint 3 ezreléke kapta el a fertőzést.
Szintén az oltási hajlandóság növelését szolgálja az oltáslottó, melyet október 1-től vezetnek be a hatóságok, melynek során heti rendszerességgel pénznyereményeket sorsolnak ki a beoltottak között.
Forrás: MTI / Our World In Data