Kitekintő.hu

Aggódik a Magyar Orvosi Kamara

A súlyosbodó járványhelyzet miatt további szigorításokat szorgalmaz a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöksége. Javaslataik szerint minimálisra kell csökkenteni az emberek érintkezését, mert túl nagy a terhelés a kórházi osztályokon. 

A testület az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében a döntéshozóktól azt kéri, azonnal korlátozzák az üzletekben egyidejűleg tartózkodó vásárlók számát, és tiltsák meg közterületen a három embernél nagyobb csoportok kialakulását – ez alól kivételt csak az egy háztartásban élők jelenthessenek.

Kérik továbbá, hogy rendeljék el a plázák, bevásárlóközpontok bezárását, azokban csak az élelmiszerbolt és gyógyszertár tarthasson nyitva, és a közösségi tereket kizárólag a boltok megközelítésére lehessen használni.

A MOK elnöksége mindenkitől azt kéri, hogy csak rendkívül indokolt esetben mozduljon ki otthonról. Javasolják, hogy

„A találkozások csökkentése, a távolságtartás, a helyes maszkviselés és a kézmosás most emberéletek számában mérhető személyes felelősség” – fogalmaztak. Kiemelték: „a népességarányos halálozási mutatókban napok óta elsők vagyunk a világon”.

Ha nem a napi, hanem az összesített adatokat nézzük, már akkor is a 6. legrosszabb az 1 millió lakosra vetített halálozási arány Magyarországon. A hasonló népességű országok közül csak Csehország 2314 halál / 1 millió lakos) és Belgium (1953 halál / 1 millió lakos) áll rosszabbul, a magyarországi mutató 1913 a mai napon.

A kórházi osztályok túlnyomó része már Covid-osztály, az intenzív osztályok sokszoros terhelés alatt vannak, a műtők leálltak, az ott lévő lélegeztetőgépeken is már Covid-betegek küzdenek az életükért. A vezényelhető egészségügyi dolgozók elfogytak, a kórházak önkénteseket keresnek a kórházi munka segítésére – írták.

Az azonosított új koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon 2020. október 1-jétől. Forrás: MTVA Sajtóadatbank

A MOK elnöksége szerint az oltási program gyors, eredményes végrehajtásában „kifejezetten jól állunk”, de az, hogy most, a harmadik hullám csúcsán hányan kerülnek kórházba, hány honfitársunkat veszítjük el, az a korlátozó intézkedéseken és a lakosság önfegyelmén, szabálykövetésén múlik. Ezért egyszerre kell erőltetett menetben folytatni az oltási programot és erősíteni a személyes védekezést, távolságtartást, kapcsolatminimalizálást – írták.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI / Worldometers

Exit mobile version