Site icon Kitekintő.hu

Chile kutyákkal harcolna a koronavírus ellen

A chilei rendőrkutyákat ki akarják képezni arra, hogy “kiszagolják” az emberekben a Covid-19 betegséget. A lépéstől azt várják, hogy az megkönnyíti a forgalmas nyilvános helyek újranyitását, ideértve a bevásárló- és sportközpontokat, az autóbusz-terminálokat, illetve a repülőtereket.

A chilei rendőrség elmondása alapján az úgynevezett “biodetektor”-kutyák várhatóan szeptember közepére fejezik be a kiképzést, ami után forgalmas helyeken kezdik el őket “bevetni”.

A program jelenleg csak kísérleti jellegű, mindössze négy kutyával kezdték meg az edzést. A programban 3 golden retriever és egy labrador vesz részt; kiképzésüket a chilei rendőrség és a katolikus egyetem (Pontificia Universidad Catolica) közösen irányítja. A cél az, hogy az ebek felismerjék a Covid-19 betegek “jellegzetes szagát” – mondta Fernando Mardones egyetemi tanár és állatbetegségekkel foglalkozó szakember.

Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a kutyák ki tudnák szagolni a koronavírust, vagy meg tudnák különböztetni a koronavírus-fertőzést bármilyen más típusú fertőzéstől – különösen a tünetek megjelenése előtt. Korábbi vizsgálatok során azonban – amikor a kutatók először rákos vagy maláriás betegek mintáit szagoltatták meg a kutyákkal, majd olyan emberekét, akik nem voltak betegek – bebizonyosodott, hogy az állatok felismerik a különbséget.

“A koronavírusnak önmagában nincs szaga, azonban a kutatók remélik, hogy a betegek verejtékében lehet valami, amit a kutyák felismerhetnek. Egy Covid-19-cel fertőzött emberi test illékony szerves vegyületeket termel. A fertőzés korai stádiumában mintát veszünk egy személytől, majd ezt használjuk a kutyákkal az edzés során. A kiválasztott ebekkel évek óta dolgoznak kábítószerek, robbanóanyagok és egyéb dolgok felismerésén, így számukra ez egyszerűen csak egy új szag, egy új aroma érzékelésének megtanulása” – magyarázta Mardones.

A képzés két héttől két hónapig tarthat. A kutyákat arra is megtanítják, hogy üljenek le az olyan emberek mellé, akikről úgy gondolják, valószínűleg vírusfertőzöttek (ezzel szemben amikor kábítószert keresnek, akkor a mancsukkal kell jelezniük).

“Egy kutya egy óra alatt nagyjából 250 embert tud ellenőrizni. Tehát amikor megkezdjük a stadionok, az iskolák, az üzletek és az éttermek újranyitását, nagyon jó lenne, ha be tudnánk vetni őket” – mondta Julio Santelices ezredes.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: CNN

Exit mobile version