Kitekintő.hu

Romániában még egy hónapig biztosan marad a rendkívüli állapot

Klaus Iohannis román államfő hétfőn bejelentette: Romániában egy hónappal meghosszabbítják a rendkívüli állapotot.

Az elnök azt követően tette a bejelentést, hogy Ludovic Orban miniszterelnökkel és a járvány leküzdésében kulcsfontosságú tárcák vezetőivel tanácskozott. Úgy vélte: Romániában az eddigi határozott intézkedések eredménye, hogy nem növekedett olyan mértékben a fertőzések száma, mint Olaszországban vagy Spanyolországban. Hozzátette, hogy ennek ellenére nem érkezett el a lazítás ideje, és további erőfeszítéseket kell tenni azért, hogy az ország elkerülje a nyugat-európai országok forgatókönyvét. Kijelentette: ezen a héten megszövegezik, a jövő héten pedig kihirdetik azt az elnöki rendeletet, amely további egy hónappal meghosszabbítja a rendkívüli állapotot.

Iohannis kitért arra, hogy a költségvetés bevételei csökkennek, a kiadásai azonban növekednek, ez pedig nehéz helyzet elé állítja a kormányt. Úgy vélte, több pénzt kell szánni az egészségügyre, a szociális ellátásra, a kényszerszabadságokra és a munkanélküli segélyekre, ehhez pedig szükségesnek tartja a költségvetési hiány jelentős megnövelését. Hozzáfűzte, hogy a kormánynak alapos elemzést kell készítenie, és a költségvetés bevételi és kiadási oldalát egyaránt újra kell értékelnie.

Az államfő azt is elmondta, hogy egy ilyen nehéz helyzetben szükség van a nemzetközi szolidaritásra. Ennek jegyében kedden 11 román orvos és hat asszisztens utazik Milánóba, hogy segítsen az olasz hatóságoknak a járvány leküzdéséért tett erőfeszítésekben.

Iohannis továbbá megemlítette, hogy jó ütemben folytatódik az orvosi eszközök beszerzése, amelyben magáncégek is segítik a kormányt. Bejelentette, hogy ezen a héten az egészségügyi dolgozók számára 2,5 millió, a rendfenntartók számára ötmillió, a lakosság számára pedig nyolcmillió maszk, valamint az orvosoknak félmillió védőfelszerelés érkezik az országba.

Romániában hétfőre meghaladta a négyezret a fertőzöttek száma – közülük 157-en meghaltak, 406-an pedig meggyógyultak -, ugyanakkor az országban két napja lassulni kezdett a koronavírusos esetek számának növekedése.

A március 16-án bevezetett 30 napos rendkívüli állapot idejére felfüggesztették az oktatási intézmények tevékenységét, egyszerűsítették az egészségügyi felszerelések beszerzésének szabályait, korlátozták az ügyfélfogadást a közintézményekben, az igazságszolgáltatás munkáját pedig csak a sürgős ügyekre szűkítették. A rendkívüli állapot idején katonai rendeletekkel korlátozták a lakosság gyülekezési és mozgásszabadságát, továbbá befagyasztották az energiaárakat.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Exit mobile version