Kitekintő.hu

Új szintre lépett a vámháború az USA és Kína között

epa07558236 A woman works in Everwin precision technology factory in Dongguan, Guangdong Province, China, 09 May 2019. Everwin is Asia's largest intelligent processing workshop, they produce casings for phones, tablets and laptop computers for Apple, Samsung, Huawei, Oppo etc. In production company uses self developed robotic equipment. Today trade negotiations between US and China will continue with Chinese Vice-Premier Liu He visit to the United States. Uncertainty of trade talks continues as US President Donald Trump's announced that he would increase punitive tariffs on 200 billion US dollars worth of Chinese products from 10 percent to 25 percent. EPA/ EPA-EFE/ALEKSANDAR PLAVEVSKI

Peking mély sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az amerikai fél péntektől 10 százalékról 25 százalékra emelte a 200 milliárd dollár értékű kínai árura kivetett vámtarifát, és kénytelen lesz ellenlépéseket tenni az ügyben – áll a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken közzétett nyilatkozatában, mely azzal egy időben jelent meg, hogy a Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettes vezette kínai delegáció Washingtonban a kétoldalú kereskedelmi tárgyalások tizenegyedik fordulójának második napjára készül.

A nyilatkozatban a minisztérium egyúttal reményét fejezte ki, hogy a washingtoni egyeztetések során a két fél álláspontja közeledik, és közös erőfeszítéssel megoldást találnak a fennálló problémákra. Ugyanezt az üzenetet közvetítették a Washingtonban nyilatkozó kínai tárgyalók is a Hszinhua kínai állami hírügynökség közlése szerint.

Kao Feng, a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője csütörtökön rámutatott: a döntés, hogy az amerikai fenyegetés ellenére a Liu Ho vezette delegáció a héten mégis Washingtonba utazott tárgyalni, Kína „maximális őszinteségét” bizonyítja. A szóvivő ugyanakkor hozzátette: Kína hozzáállása végig következetes volt, és Peking nem fog engedni semmiféle nyomásnak. Hangsúlyozta: minden eshetőségre felkészültek.

A csütörtökön Washingtonba érkező kínai miniszterelnök-helyettes másfél órás megbeszélést folytatott az amerikai felet képviselő Robert Lighthizer kereskedelmi főtárgyalóval, valamint Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszterrel, de az egyeztetést követően egyikük sem nyilatkozott a sajtónak. Liu Ho a megbeszélés előtt a kínai sajtónak elmondta: a vámtarifák újabb emelése mindkét fél számára előnytelen.

Egy nő dolgozik az Everwin precíziós technológiai gyárban Tungkuanban, Kína Kuangtung tartományban 2019. május 9-én. Az Everwin Ázsia legnagyobb technológiai feldolgozóműhelye, többek között Apple, Samsung, Huawei, Oppo (stb.) telefonokhoz, táblagépekhez és laptopokhoz készít tokokat. Bár a Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettes vezette kínai delegáció jelenleg is Washingtonban tárgyal az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi feszültségek feloldásáról, a megbeszélések sikere veszélybe került, miután az USA péntektől 200 milliárd dollár értékű kínai árucikkre emelt pótvámot vetett ki.
EPA/ EPA-EFE/ALEKSANDAR PLAVEVSKI

A keleti parti idő szerint pénteken, nulla óra 1 perctől hatályba lépő, 200 milliárd dollár értékű kínai árucikkekre kivetett, 10 százalékról 25 százalékra emelt pótvámok a fogyasztási cikkeket, egyebek mellett a mobiltelefonokat, számítógépeket, ruhaneműket és játékokat érintik majd a legsúlyosabban.

Trump elnök ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: ha a két félnek nem sikerül megállapodásra jutni, az Egyesült Államok visszatér majd a régi gyakorlathoz, és maga fogja előállítani azokat az árucikkeket, amelyeket jelenleg Kína gyárt.

A megemelt pótvámok azonban még nem fognak vonatkozni azokra a kínai termékekre, melyek a pénteki határidő előtt elhagyták Kína kikötőit – vagyis a valóságban még három-négy hét áll rendelkezésre a felek közti további egyeztetésekre, amíg a kínai teherhajók átkelnek a Csendes-óceánon. A Goldman Sachs amerikai pénzügyi intézet csütörtöki jelentése szerint ez a néhány hétnyi idő „puha” határidőt szab egy megállapodás létrejöttéhez.

  • Előzmények
Egészen a múlt hétvégéig minden jel arra mutatott, hogy a két fél hamarosan megállapodásra jut, vasárnap azonban Donald Trump amerikai elnök váratlanul bejelentette, hogy tovább emeli az Egyesült Államokba irányuló kínai importcikkekre vonatkozó vámtarifákat.

Amerikai tisztségviselők a döntést később azzal magyarázták, hogy a kétoldali egyeztetések tizenegyedik fordulója előtt Peking váratlanul visszalépett korábbi ígéreteitől, a hét részből álló megállapodás-tervezetből ugyanis törölték azokat a szakaszokat, melyekben Kína elkötelezi magát, hogy jogszabály-módosításokkal orvosolja az Egyesült Államok által kifogásolt kérdéseket, nevezetesen a szellemi tulajdon és a kereskedelmi titkok védelmét, a kierőszakolt technológiatranszfert, a versenyszabályokat, a pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést, valamint a valutaárfolyam befolyásolását.

Veszélybe kerültek az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások

Elsősorban az amerikai gazdaságnak árthat Trump keménykedése

Forrás: MTI / Kitekintő

Exit mobile version