Emmanuel Macron francia államfő elítélte kedden az olasz kormány „felelőtlenségét és cinizmusát”, amiért nem fogadta a fedélzetén több mint hatszáz migránst szállító Aquarius civil mentőhajót – közölte Benjamin Griveaux kormányszóvivő.
A francia elnök fontosnak tartotta, hogy emlékeztessen a tengeri jogra, amely előírja, hogy vészhelyzet esetén a legközelebbi kikötőnek kell a befogadás felelősségét viselnie.
„Ha egy hajónak Franciaország lenne a legközelebb, kiköthetne, mert Franciaország tiszteletben tartja a nemzetközi jogot” – tette hozzá a szóvivő szerint Emmanuel Macron, aki üdvözölte Spanyolország bátorságát, amiért végül felajánlotta, hogy fogadja az Aquariust.
„Kötelességünk segíteni egy humanitárius katasztrófa elkerülése érdekében, és biztonságos kikötőt ajánlani ezeknek az embereknek, így teljesítve a nemzetközi jogi kötelezettségeket” – áll a hivatalos közleményben.
Az SOS Méditerranée civil szervezet felvételén élelmet osztanak migránsoknak a szervezet Aquarius nevű mentőhajóján, a Földközi-tengeren 2018. június 12-én. Az Aquariuson tartózkodó 629 bevándorlót olasz hajók segítségével a dél-spanyolországi Valenciába szállítják, ahol az előző napon engedélyezte a kikötést a spanyol kormány, miután Málta és Olaszország is megtagadta, hogy partra szálljanak területükön. A mentőhajó három nappal korábban vette fedélzetére az embereket a líbiai partok közelében. (MTI/EPA/SOS Méditerranée/Kenny Karpov)
„Elfogadhatatlan az olasz kormány viselkedése, és ahogy politikai célokra használta fel a helyzetet” – mondta a kormányszóvivő.
Emmanuel Macron pénteken munkaebéden fogadja Giuseppe Conte új olasz kormányfőt, hogy előkészítsék az európai uniós állam- és kormányfők június 28-29-i találkozóját a migrációs helyzetről. A kormányszóvivő elmondta: Franciaország nem volt tétlen az elmúlt 24 órában, folyamatosan egyeztetett a máltai, a spanyol és az olasz döntéshozókkal. Emlékeztetett arra, hogy Emmanuel Macron a kezdetektől ugyanazt az irányvonalat követi a migrációs kérdésben, amelynek kulcsszavai a határozottság és a humanizmus, s amelyet Franciaországban jobb- és baloldalról egyaránt támadnak.
„De ez az irányvonal, amelyet kitűztünk és amelyet végig tartani fogunk” – hangsúlyozta a kormányszóvivő.
A baloldali ellenzék kedden elítélte a francia kormány „bűnös hallgatását” az Aquarius kálváriája alatt, miközben kormánypárti képviselők is sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy a kormány nem lépett az elmúlt napokban.
A jobboldalon Éric Ciotti képviselő viszont azt kifogásolta, hogy hétfő este a Franciaországhoz tartozó Korzika két nacionalista vezetője felajánlotta az SOS Méditerranée-nak, hogy az Aquarius kiköthet a szigetük egyik kikötőjében.
„Európai válasz kell a kérdésben”, amely terítéken lesz az Európai Tanács ülésén, ahol Franciaország és Németország egy ambiciózus javaslattal fog élni, mégpedig a Frontex határvédelmi szervezet finanszírozását illetően – jelezte a kormányszóvivő.
- Háromszoros emelés
Benjamin Griveaux hozzátette, hogy a Spanyolország iránti szolidaritásul Franciaország logisztikai segítséget nyújt a spanyol kormánynak az érkező hajó fogadásához.
- Kapcsolódó cikkeink:
Tekintve az Aquarius ügyében kirobbant olasz-francia ellentétet, vagy a német menekültügyi reformmal kapcsolatos, gyakorlatilag évek óta tartó vitákat, a sokat hangoztatott egységes Európa gondolata úgy tűnik, távol áll a realitásoktól. Egyelőre még a német belpolitikai egység sincs meg, a schengeni övezet újra határokkal szabdalt, Nagy-Britannia pedig éppen távozóban van az egységes döntéshozást támogató unióból.
Forrás: MTI / Kitekintő