A spanyol parlament megvonta a bizalmat Mariano Rajoy konzervatív miniszterelnöktől pénteken Madridban. A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) által benyújtott bizalmatlansági indítványt 180-an támogatták, 169-en szavaztak ellene, és egy képviselő tartózkodott.
Döntésével a törvényhozás automatikusan bizalmat szavazott Pedro Sánchez szocialista kormányfőjelöltnek, aki – miután a parlament végzése megjelenik a hivatalos állami közlönyben – elfoglalhatja hivatalát és megnevezheti kormányának tagjait.
Mariano Rajoy még a szavazás előtt, elsőként gratulált Sáncheznek a parlamenti pulpitusról. „Demokrataként el fogom fogadni a szavazás eredményét” – hangsúlyozta. Rövid beszédében elmondta: jobb állapotban adja át az országot, mint ahogy azt átvette. „Bárcsak az utódom is elmondhatja majd ugyanezt” – tette hozzá.
A miniszterelnök szólt arról, hogy úgy véli, teljesítette a politika alapvető felhatalmazását, amely az emberek életének javítása. Egyúttal elnézést kért azoktól, akik megbántva, sértve érezte magukat általa. „Köszönöm mindenkinek, különösen a pártomnak, amely nélkül semmi sem lett volna lehetséges” – mondta a kormányfő.
A posztjáról leváltott Mariano Rajoy elsőként fogott kezet az új miniszterelnökkel, majd elhagyta a parlamentet.
Madrid, 2018. május 31.
Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök beszél az ellene benyújtott bizalmatlansági indítvány parlamenti vitájában Madridban 2018. május 31-én. A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) azután nyújtott be bizalmatlansági indítványt a kormányfő ellen, hogy a spanyol központi büntetőbíróság nem jogerős ítéletet hirdetett az egyik legszövevényesebb spanyol korrupciós botrányban, a 2009-ben kirobbant úgynevezett Gürtel-ügyben, és megállapította, hogy a korrupciós hálózatból hasznot húzott a kormányzó konzervatív Néppárt (PP) is, amiért 245 ezer euró (mintegy 78 millió forint) pénzbüntetés szabott ki rájuk a bíróság. (MTI/EPA pool/Juan Carlos Hidalgo)
A bizalmatlansági indítványról folytatott vita során Pedro Sánchez egy szocialista, Európa-barát kormány megalakítását ígérte, amelynek célja az intézményi, gazdasági, társadalmi és területi stabilitás. Emellett előrehozott parlamenti választásokat is kilátásba helyezett a 2020-ban esedékes országos parlamenti választások helyett, de ennek időpontjáról nem tett említést.
A 46 éves politikus továbbá ígéretet tett az új katalán kormány és a spanyol kormány kapcsolatának helyreállítására is.
Gyenge kormány jöhet
A legnagyobb spanyol napilapok pénteki előzetes elemzései szerint gyenge kormány megalakulása várható, mivel a szocialistáknak 84 mandátuma van a 350 fős törvényhozásban, vagyis jelentős kisebbségben vannak ahhoz, hogy elképzeléseik megvalósításához támogatást szerezzenek.
A baloldali El País cím napilap úgy vélte: a bizalmatlansági indítvány támogatása csak egy alkalmi szövetség volt a pártok között a konzervatívok leváltására.
Kapcsolódó cikkünk: Holnap Spanyolországban is borulhat a kormány
Közben szabaddá vált az út az új katalán kormány előtt
Madrid jóváhagyta pénteken az új katalán kormány hivatalba lépését, miután annak soraiban – a központi spanyol kormány feltételeivel összhangban – immár nem szerepel bebörtönzött vagy az igazságszolgáltatás elől külföldre menekült politikus.
A Quim Torra katalán elnök által kedden létrehozott új kormány minisztereinek listáját a hivatalos katalán közlöny pénteki számában hozták nyilvánosságra, ami elengedhetetlen feltétele a kabinet megalakulásának – írta az AFP francia hírügynökség. Ez azt jelenti, hogy a spanyol központi kormány elfogadta a névsort.
Madrid a tavaly októberi elszakadási kísérletet követően központi felügyelet alá helyezte a széleskörű autonómiát élvező régiót. Az új katalán kormány hivatalos megalakulásával megszűnik a spanyol kabinet mindenre kiterjedő irányítása az ország északkeleti részén található, jómódú Katalónia felett.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: MTI/AFP