A Kínai Kommunista Párt (KKP) központi bizottsága kezdeményezte, hogy töröljék az alkotmányból azt a kitételt, amely szerint az ország elnöke és az alelnöke csupán két ciklusra választható meg – közölte vasárnap a Hszinhua kínai állami hírügynökség.
A bejelentés egy nappal a központi bizottság háromnapos ülésének kezdete előtt jelent meg, amelyen jelentősebb személyi döntéseket fogadnak majd el más kérdések mellett.
A kínai elnök Hszi Csin-ping Pekingben, 2018. február 1-jén. Kína eltörli az alkotmány azon korlátozását, miszerint az elnök és az alelnök csak legfeljebb kétszer töltheti ki mandátumát. EPA/CHRIS RATCLIFFE / POOL
Hszi Csin-ping jelenlegi államfő évtizedek óta a legnagyobb hatalmú vezető, akinek pártfőtitkári tisztségét tavaly október végén erősítették meg a KKP kongresszusán.
Mao Ce-tung, a “nagy kormányos” és Teng Hsziao-ping, a kínai gazdasági reformok atyja után Hszi Csin-ping a harmadik pártvezető, akit vezető teoretikusként név szerint is említenek az alapokmányban.
Mao Ce-tung mellé emelte Hszi Csin-pinget a kommunista pártkongresszus
Hszi már a kongresszus előtt nekilátott tekintélyének megszilárdításához, riválisainak háttérbe szorításához, megalapozva az utat programjának megvalósításához, a szigorúbb állami ellenőrzés és az erőteljesebb diplomácia megteremtéséhez. A program része volt az is, hogy teoretikus kérdésekkel kapcsolatos gondolatait a kongresszuson beillesztették a párt alkotmányába, illetve az, hogy tovább erősödjön személyének kultusza.
Mindezek megteremthetik a lehetőségét annak, hogy elnöki mandátumát 2023-at követően is megtartsa és a hatalomban maradjon – írta jelentésében az AP amerikai hírügynökség.
Forrás: MTI/AP/AFP/TASZSZ