Az ország, ahol egy főállásban, tisztességesen dolgozó élelmiszerszállító munkásnak évekig kell spórolnia, hogy a kisteherautójára új kerékabroncsot vehessen, ahol 1 kg sonka ára két hét alatt 171 százalékkal nőtt: Venezuela.
Az élelmiszerszállítóként dolgozó, 42 éves Jose Ramon Garcia-nak új abroncsokat kellett volna vennie kisteherautójára, de míg ez egy normális gazdaságban egy járművével dolgozó vállalkozónak nem okozhat gondot, Venezuelában az állásába került Garcia-nak, akinek felesége mellett 2 gyermekéről is gondoskodnia kell.
Nézzük a számokat: a súlyos nyersanyaghiánnyal és valutaválsággal küzdő Venezuelában egy új abroncs 350 dollárnak megfelelő összegbe kerül, ebből kellene négy darab – ez már önmagában is ijesztő. Európában ennyi pénzért legfeljebb sportautókra árulnak gumikat, egy kisteherautóra való szett ennek az összegnek a töredékéből is kijön.
Ehhez még tegyük hozzá, hogy a minimálbér Venezuelában tavaly 5 dollárnak felelt meg, melyet Maduro elnök ez év januárjától emelt meg 7 dollárnak megfelelő összegre.
„Ma már semmi értelme a nemzeti valutának”- összegzi Garcia.
A másfél évtizede indult, és azóta folyamatosan szigorított átváltási ellenőrzések drasztikusan korlátozták az amerikai dollárhoz való hozzáférést. Az érthető következmény: a dollár feketepiacának kialakulása és térhódítása. Később, miután az olajból befolyó állami bevétel az árak zuhanása miatt drasztikusan lecsökkent, Venezuela gazdasága szabadesésbe került, mely ma is tart.
A szigorítások egyes szakaszairól korábbi írásunkban olvashat:
Venezuela: az ország, ahol a dollárnak ötféle árfolyama van
Habár az olajbevételek némiképp ellensúlyozni tudták a nemzeti valuta tömeges külföldre menekítését, a létrejött feketepiacot a kormány ma már nem képes kordában tartani. A helyzet reménytelenségét jól szemlélteti, hogy a kormány által meghatározott többféle átváltási árfolyam közül a legerősebb még ma is 10 bolivár / dollár árfolyamot határoz meg, miközben a feketepiacon 110.000 bolivár / dollár az aktuális árfolyam.
Csak az elmúlt egy év alatt Venezuela nemzeti valutája 97.5%-ot gyengült az amerikai dollárhoz képest: azaz a 2017 elején 1000 dollár értékben megvásárolt helyi valuta az év végére már csak 25 dollárt ért.
Tüntetők és rendőrök Caracasban 2017. december 28-án. Folytatódtak a tiltakozások az élelmiszer, a háztartási gáz és a vezetékes víz hiánya miatt Venezuelában. (MTI/EPA/Miguel Gutiérrez)
Nicolas Maduro a kialakult helyzetért a sorozatosan rossz gazdasági döntések helyett az olyan árfolyamot publikáló honlapokat okolja elsősorban, mint a DolarToday, amelyek szerinte egy gazdasági háború részeként mesterségesen felpuffasztják az árszínvonalat. Az egész mögött pedig természetesen Washington áll, az ő elnöki pozíciójának megdöntésére törekedve.
Már inkább a dollár az elfogadott fizetőeszköz
Túlélési stratégiaként egyre több üzletben és a szolgáltatási szektorban terjed az a gyakorlat, amit gourmet és design üzletek indítottak útjára a kiválasztott külföldiek, jómódú venezuelai polgárok csoportja számára: a megvásárolni szándékozott áru / szolgáltatás kifizethetővé vált amerikai dollárban is.
Élelmiszerértékesítők, fogászatok, orvosi klinikák és mások áraikat jelen körülmények között inkább amerikai dollárban, vagy annak feketepiaci megfelelőjében állapítják meg – ezáltal azonban venezuelaiak jelentős tömege számára válnak ugyanezek a termékek elérhetetlenné, kifizethetetlenné.
Yoselin Aguirre ékszerkészítő-és eladó a CNBC érdeklődésére elmondta:
„Ma már nem érdemes bolivárban gondolkodni, tervezni, ugyanis az árak óránként nőnek. A túléléshez dollárban kell számolni.”
Múlt hónapban a karácsonyi ünneplést is megmérgezte az ország gazdasági állapota: jelentős hiány mutatkozott fenyőfából, játékokból, ahogy például húsból és kukoricadarából is, amelyek a hagyományos ünnepi fogások elengedhetetlen részei.
Egy kegyetlen ünnepi tréfaként Maracaibo-ban, az ország második legnagyobb városában a karácsonyfát mára értéktelenné vált bolivár bankjegyekkel díszítették fel, ami szimbolikusan a nemzeti valuta hasznavehetetlenségére és a kialakult gazdasági helyzetre kívánta felhívni a figyelmet.
- További cikkeink a témában:
Forrás: CNBC ; szemlézte: Pallos Judit