Veszélyben van a nemzetbiztonság, mert a csőd szélén áll a Cantacuzino Intézet, Románia egyetlen olyan intézménye, amely vakcinát és szérumokat gyárt – állítja a nép ügyvédje.
Gheorghe Iancu azután kezdett vizsgálódni saját hatáskörben ez ügyben, amikor eltűnt a piacról a romániai gyártmányú sztafilokokkusz-D típusú oltóanyag. A nép ügyvédje szerint a vakcinák hiánya az állampolgárok egészségügyi szolgáltatásokhoz való alkotmányos jogát is sérti.
A Cantacuzino Intézet egyik munkatársa a Gândul portálnak elmondta, már csak egy fél hónapi fizetésre elegendő pénze van az intézménynek. Tájékoztatása szerint valóban veszélyben van az alapvető fontosságú oltóanyagok gyártása. Az Egészségügyi Minisztérium már 2010 óta külföldről importálja a tébécé elleni BCG-oltást, a készítmény gyártása ugyanis korábban leállt, idén pedig valamennyi grippé elleni vakcinát is külföldről fogják beszerezni, mivel a hibás menedzsment miatt már a Cantacuzino ezen részlege sem üzemel. Ahhoz, hogy jövőre a november-decemberben esedékes védőoltási kampányra vakcinát tudjanak előállítani, már márciusban el kellett volna kezdeni a gyártást, így esélye sincs annak, hogy 2012-ben a bukaresti intézet által előállított védőoltásokat oszthassanak szét az országban.
Molnár: nem felelnek meg az elvárásoknak
Az Egészségügyi Minisztérium tud az intézmény válságáról, és szeretné, ha a gyógyszergyártás ismét fellendülne a Cantacuzino Intézetben, de egyelőre nagyon problémásnak tartja a gyártási vonal menedzsmentjét – ismertette Molnár Géza virológus, az egészségügyi miniszter tanácsadója. „Nem akarjuk eltüntetni a Cantacuzinót, viszont amint azt Vasile Cepoi egészségügyi államtitkár is meghirdette, szeretnénk, ha a iaşi-i Antibiotice gyógyszergyár venné felügyelete alá a vakcinaelőállítást. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, két kormányhatározat is szükséges” – magyarázta Molnár. Hozzátette: körülbelül egy hónap múlva áll majd össze az erre vonatkozó programjavaslat, amit a kormány elé fognak terjeszteni, de az érvényesítéshez a Cantacuzino Intézetnek – mint önálló pénzügyi és jogi személynek – is bele kell egyeznie. „A Cantacuzino leállása nem jár veszéllyel. Az intézet több típusú, az EU által előírt oltást nem tudott előállítani, eddig is importáltuk ezeket a szereket, ugyanis a romániai gyerekeknek joguk van a jó minőségű vakcinákhoz, amiket az oltásnaptár előír” – fogalmazott a tanácsos. Hangsúlyozta: nem igazak a híresztelések, miszerint az oltásokat az eddigiekhez képest tízszeres áron fogják beszerezni, a tébécé elleni BCG-oltást eddig is a Cantacuzino által korábban ajánlott árakhoz képest fél áron tudták beszerezni. A 73 milliós keret, amit tavaly decemberben elkülönítettek a vakcinák beszerzésére, fedezni fogja a szükségleteket – szögezte le a tanácsos.
Molnár szerint az intézetben előállított készítményekre amúgy is sok a panasz. Tavaly a romániai grippéoltásokból 11 milliót vissza kellett vonni, mivel nem voltak megfelelőek. Az egészségügyi miniszter tanácsadója úgy véli, a Cantacuzino az elmúlt 10 évben nem alkalmazkodott az európai elvárásokhoz. Az intézetben radikális átszervezésre és megfelelő külső menedzsmentre lenne szükség ahhoz, hogy 2-3 éven belül megfelelő minőségű oltásokat gyártsanak.