Site icon Kitekintő.hu

Kína részvényvásárlásokkal tompítja a vámháború hatásait

Az Egyesült Államok keddi közlése szerint szerdán éjfél után lépnek hatályba a Kínából érkező importtermékekre kivetett, 104 százalékos pótvámok. A globális piacokat megrázó kereskedelmi feszültségek fokozódására reagálva vezető kínai brókercégek piaci stabilitást ígértek, miközben több mint száz tőzsdén jegyzett vállalat részvényvásárlási programot jelentett be – közölte a sanghaji tőzsde kedden késő este.

A tájékoztatás szerint a tőzsde megbeszélést tartott tíz jelentős brókercéggel, köztük a Citic Securities, az Orient Securities és az Industrial Securities vezetésével, hogy egyeztessenek a részvénypiac külső sokkhatásokkal szembeni védelméről. A pénzügyi szolgáltatók optimizmusuknak adtak hangot Kína gazdasági kilátásaival kapcsolatban, és elkötelezték magukat a piac stabilitásának megőrzése mellett.

A találkozóra azután került sor, hogy a kínai állami befektetési alap, a Central Huijin, valamint több más állami tulajdonú pénzügyi szereplő korábban jelezte részvénypiaci jelenlétének bővítését, hogy enyhítsék a kereskedelmi háború hatásait.

A részvénypiac megerősítését célzó lépések részeként több mint száz kínai tőzsdei vállalat tett közzé részvényvásárlási vagy visszavásárlási tervet. Az építőipari gépeket gyártó Sanyi Heavy Industry Co. közölte, hogy kedden 5 millió darab részvényt vásárolt vissza 92,9 millió jüan értékben. Az XCMG Construction Machinery vállalat akár 3,6 milliárd jüan értékű saját részvény visszavásárlását is kilátásba helyezte.

A kínai állami vagyonfelügyelet (SASAC) irányításával több mint húsz, a központi kormányzat ellenőrzése alatt álló nagyvállalat – köztük Ázsia legnagyobb olaj- és gázipari cége, az állami tulajdonban lévő kínai PetroChina, valamint Kína legnagyobb kőolajfinomító vállalata, a Sinopec – szintén bejelentette részvényvisszavásárlási szándékát. A programhoz olyan energiavállalatok is csatlakoztak, mint a China Shenhua Energy és a GD Power Development.

Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy ha Peking valóban bevezeti a 34 százalékos viszontvámot az amerikai vámokra válaszul, akkor leállít minden tárgyalást Pekinggel, és további 50 százalékos importvámot vet ki a kínai árukra.

Ezzel a korábban kivetett 20, 34, majd 50 százalékos vámok után a teljes vámösszeg 104 százalékra is emelkedhet, ami elemzők szerint óriási nyomás alá helyezné a kínai vezetést.

A kínai részvénypiac a globális tőzsdei zuhanás nyomán az elmúlt napokban hathavi mélypontra esett, a befektetői hangulatot elsősorban az amerikai kereskedelempolitikai intézkedések és a geopolitikai bizonytalanságok befolyásolták.

Forrás: MTI

Exit mobile version