Kitekintő.hu

1995 óta nem tüntettek ilyen sokan a francia utcákon

Franciaországban a kormány tervezett nyugdíjreformja ellen a szakszervezetek által meghirdetett keddi, második országos tiltakozónapon valamivel kevesebben sztrájkoltak, mint a január 19-i első megmozduláskor, de az összesítések szerint többen vettek részt a tiltakozó felvonulásokon.

A belügyminisztérium összesítése szerint országszerte 1,27 millióan tiltakoztak, míg a CGT szakszervezet 2,8 millió résztvevőről közölt adatokat. Mindkét szám magasabb, mint január 19-én, amikor a hatóságok 1,1 millió tüntetőt, a szakszervezetek pedig 2 millió tiltakozót számoltak össze. Társadalmi reform ellen 1995 óta nem tüntettek ilyen sokan a francia utcákon.

A munkabeszüntetés elsősorban a közszférát – mindenekelőtt a közlekedést, az oktatást és az energiaszektort – érintette:

Január 19-én a közszférában dolgozó 2,5 millió munkavállaló 28 százaléka vett részt a tiltakozó megmozdulásban, kedden csak 19 százalékuk.

A rendőrség 11 ezer rendőrt és csendőrt mozgósított a felvonulók biztonságának szavatolására; a fővárosban – ahol délután indult a legnagyobb menet – 4 ezer rendfenntartó volt az utcákon. Párizsban a rendőrség szerint 87 ezren, a szervezők szerint félmillióan tiltakoztak. A tüntetőkhöz a rendőrökkel összetűzéseket provokáló anarchista rendbontók is csatlakoztak, közülük 23 embert előállítottak.

Laurent Berger, a CFEDT szakszervezet főtitkára szerint már a vidéki városokban délelőtt rendezett felvonulásokon többen voltak, mint január 19-én. „Mindenhonnan az országból nagyon magas számok érkeznek, legalább akkorák, sőt jobbak, mint január 19-én” – mondta a szakszervezeti vezető. „Mostantól elvárjuk, hogy a kormány mondjon le a nyugdíjkorhatár 64 évre emeléséről, és végre üljön le a tárgyalóasztalhoz, mert a franciák tömegesen elutasítják a reformot. Ezt meg kell hallani” – tette hozzá.

Philippe Martinez, a radikálisabb CGT szakszervezet vezetője úgy fogalmazott, hogy „amennyiben a kormány és a köztársasági elnök továbbra is megvető hangon szól a megmozdulásokról, a gördülő sztrájk kérdése is felmerül”.

A szakszervezetek kedd este február 7-ére és 11-ére hirdették meg a következő tiltakozónapokat.

  • Kapcsolódó cikkünk:

Forrás: MTI

Exit mobile version