Kitekintő.hu

Szoros a küzdelem az amerikai elnökválasztáson

Gőzerővel zajlik a szavazatok összeszámlálása az amerikai elnökválasztáson, több államban már (nagyon valószínű) győztest is hirdettek. A kedd éjjel közzétett előrejelzések és részeredmények szerint a kulcsfontosságú államok közé tartozó Floridában Donald Trump nyert – és a papírforma 1992 óta az, hogy aki ezt az államot viszi, az lesz az elnök.

Természetesen a jelenlegi, igencsak rendhagyónak számító elnökválasztáson egyik jelölt esetében sem borítékolható a győzelem mindaddig, amíg az összes szavazatot fel nem dolgozzák; erre lehet napokat, sőt heteket kell várni. Mindenesetre az előrejelzések és az eddigi részeredmények alapján azért már vannak olyan államok, ahol viszonylag biztosra megjósolható, ki nyert:

A demokraták várhatóan megőrzik képviselőházi többségüket

Noha a világ figyelme leginkább az Egyesült Államok 46. elnökének megválasztására irányul, az amerikaiak emellett teljes egészében újraválasztják a 435 tagú szövetségi képviselőházat és a szenátus egyharmadát, továbbá több tagállamban a helyi törvényhozást, illetve 11 államban és két tengerentúli területen kormányzót is választanak.

Bár az úgynevezett csatatér-államokban még tart a szavazatok számlálása, az eddigi eredmények és valamennyi előrejelzés szerint a képviselőházban a demokratáknak sikerül megőrizniük a többségüket, a jelenleg republikánus többségű szenátusért azonban éles küzdelem folyik.

A demokrata párti politikusoknak 232:197 arányú többségük volt a szövetségi képviselőházban. Az eddigi választási eredmények szerint ezt a többséget megőrizték, sőt akár még bővíthetik is. Nancy Pelosi demokrata házelnök a választás estéjén újságíróknak nyilatkozva megerősítette, hogy a képviselőházi többség mindenképpen meglesz pártjának, s egyúttal azt is jelezte, hogy készen áll újabb két évre vállalni a házelnöki megbízatást.

A szenátusi helyekért éles küzdelem folyik, az azonban már eldőlt, hogy Mitch McConnellt, a felsőházi republikánus többség vezetőjét Kentuckyban újraválasztották. Több tekintélyes republikánus szenátort – köztük például John Cornyn texasi, Ben Sasse nebraskai vagy James Inhofe oklahomai politikust – ismételten megválasztottak, és a dél-karolinai Lindsey Graham is megőrizte bársonyszékét, akinek erőteljes kihívója volt a Demokrata Párt dél-karolinai elnökének személyében.

A republikánusok elveszítettek egy szenátori széket Coloradóban, ahol Cory Gardnert John Hickenlooper „kiütötte” a washingtoni bársonyszékből. Ugyanakkor Alabamában veszített a demokrata párti Doug Jones, s helyette Tommy Tuberville, Donald Trump elnök egyik támogatottja nyerte el a választók bizalmát.

Forrás: MTI / Kitekintő

Exit mobile version