Site icon Kitekintő.hu

Nem fog csodát tenni Trump adócsökkentése, de szükség van rá

„Donald Trump komoly adócsökkentéseket és az adótörvények némi egyszerűsítését tervezi, melyekre valóban szükség van, de ne várjunk tőlük túl sokat” – kezdődik Peter Morici közgazdászprofesszor véleménycikke a Market Watchon.

Az USA gazdasága jelenleg azt éli át, amit sokan az 1980-as évek Európájában Euroszklerózisként írtak le. Ez annyit tesz, hogy a lassú növekedés és magas munkanélküliség miatti magas adók visszavetik a befektetéseket, a drága jóléti állam pedig elfojtja a munkaerő áramlását és az átképzést – írja.

De az USA nem a 80-as és 90-es évek Európája – húzza alá. A nagy tech óriásokat hozza példaként, mint a Google, a Facebook, a Twitter és a Microsoft, valamint a gyógyszeripart és a kőolajkitermelés innovációját – melyet a világ palaolajként ismert meg és végül a kőolaj árának feleződését okozta.

Félrevezetőek a munkanélküliségi adatok

Felhívja rá a figyelmet, hogy a papíron alacsony munkanélküliség elrejti azt a sok ereje teljében lévő férfit, aki nem dolgozik. Okként az állami osztogatást és segélyezési rendszert említi, mint például a szociális lakhatás (Section 8), a Medicaid rendszer vagy a családi adókedvezmények. Ezek összeadásával olyan kedvezményekhez lehet jutni, melyekkel bizonyos társadalmi csoportok már nincsenek eléggé ösztönözve arra, hogy aktívan munkát keressenek.

„A munkaerő-kínálat lassú növekedése azonban csak a probléma egy része” – írja. A globalizáció miatt sok kisvárosban bezártak a gyárak. A Kínával való verseny is probléma, de a kifinomult technikai képzés hiánya és a gazdasági gátak miatti lemaradás – mint például a szélessávú internet hiánya – a kevésbé lakott területeken problémássá teszi a beruházásokat.

Egekben az ingatlanárak

Kiemeli az egyre súlyosabb lakhatási problémákat a nagyvárosokban, melyből mind a Republikánusok, mind a Demokraták kiveszik a részüket. Előbbiek a városkép megőrzés miatt, míg utóbbiak a környezetvédelem miatt fogják vissza a fejlesztéseket, ami az egekbe nyomja az árakat, így a munkanélküliek nem tudnak a munka közelébe kerülni. Mindezek következtében az új házépítések száma mintegy 40 százalékkal visszaesett a válság előtti időszakhoz képest.

A gazdaságban a vállalkozások – az olajipart kivéve – kevesebbet költenek eszközökre. Az autóeladások is csúcsra értek, „mindenki, akinek volt pénze, lecserélte személyautóját egy kevesebbet fogyasztó SUV-re” – sorolja a növekedést gátló körülményeket.

Az adóváltozások várható hatásai

„Trump adóterve koránt sem tökéletes” – írja a szerző.

„Amíg a felső 25 százalék keresi meg a jövedelmek 69 százalékát, de az összes személyi jövedelemadó 87 százalékát fizeti be, addig az adócsökkentések nagyrészét a gazdagok és a középosztály kapja.”

Ennek ellenére többet fognak költeni az emberek és az USA-t is valamivel versenyképessé teszi a beruházások területén – teszi hozzá.

Steven Mnuchin pénzügyminiszter kincstári optimizmusától azonban – mely szerint az adócsomag 3 százalékra fogja felpörgetni az éves gazdasági növekedés ütemét, Peter Moriciban inkább az a kérdés merül fel: vajon mit szívhatnak a tárcánál?

Az adócsomag azonban ha nem is ilyen mértékben, de kétségtelenül jót tehet a gazdaságnak, Morici  + 0,2-0,3 százalékra teszi a várható hatását, „ami manapság nem számít rossznak”.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: Marketwatch

Exit mobile version