Site icon Kitekintő.hu

Miért szenvedett csúfos kudarcot Theresa May politikája?

Theresa May brit miniszterelnök katasztrofális kampányidőszakon van túl, ahogy azt több konzervatív döntéshozó is elismerte. Az AFP francia hírügynökség összegyűjtött öt hibát, amelyet a kormányfő elkövetett, s amelyek ahhoz vezettek, hogy pártja csütörtökön elveszítette abszolút többségét a brit alsóházban.

May már akkor óvatosabb lehetett volna, amikor áprilisban az előrehozott választások kiírásáról döntött – három évvel a rendes választások előtt -, holott korábban még elkötelezett volt a parlament mandátumának kitöltését illetően – írta az AFP.

Bár akkor minden jel arra utalt, hogy elsöprő győzelmet arathat a Munkáspárt felett, hiszen a közvélemény-kutatások is ezt támasztották alá, a történelemben azért bőven akad példa arra, hogy bukáshoz vezettek az ehhez hasonló próbálkozások.

Hasonló történt az 1974-es előrehozott választáson is, amely szintén konzervatív kezdeményezés volt. A végeredmény: a Munkáspárt győzött. May elődje, David Cameron is pórult járt, amikor az uniós tagságról megkérdezte a briteket; az Európai Unióból való kilépéshez (Brexit) vezető 2016-os népszavazás egyúttal Cameron kormányfői karrierjének végét is jelentette.

„Ez egy fogadás volt, amelyet Theresa May elvesztett” – vélekedett Mike Finn, a Warwick Egyetem politológusa. „Az események egyúttal megkérdőjelezik politikai ítélőképességét” – tette hozzá.

A konzervatívoknak a választási kampány közepén kibontakozó programja egy széles körben népszerűtlen elemet is tartalmazott az idősebb korosztály ellátásának finanszírozásáról. A „demencia adó” névre keresztelt tervet a lakosság akkora felháborodással fogadta, hogy May négy nappal később kénytelen volt meghátrálni.

Azonban ami történt, megtörtént: a miniszterelnöknek egyre gyakrabban hányták a szemére köpönyegforgató magatartását, zuhanó népszerűségét, és azt, hogy többé nem képes célba juttatni a Brexit körül forgó üzenetét.

„Theresa May elrontotta a kampányát, és akkor még finoman fogalmaztam” – mondta a konzervatívok EU-párti csoportjának egyik vezető képviselője, Ann Soubry, akit körzetében újraválasztottak. „A központi üzenet siralmas volt, az idősebbek ellátását illető pálfordulás pedig katasztrófa” – tette hozzá.

Az Egyesült Királyságban március óta elkövetett három terrortámadás elkerülhetetlenül átrendezte a lakosság prioritásait a biztonság irányába, ami hagyományosan a konzervatívok terepe. Azonban a munkáspártiaknak egy ügyes húzással sikerült előtérbe hozniuk a megszorítások és az állami szférában zajló leépítések kérdését. Kevesebb mint hat éven belül 20 ezer brit rendőrt bocsátottak el állásából. Jeremy Corbyn pártelnök pacifista hozzáállása nem akadályozta a Munkáspártot abban, hogy egyéb költségvetési ígéretek mellett bejelentse: tízezer új állást hoznak létre rendőröknek.

May a kampány kezdete óta visszautasította a tévévitát ellenfeleivel, és megelégedett két interjúval, illetve a közszereplésekkel. Az ellenzék ki is használta a helyzetet, és gyávaságnak, gyengeségnek nevezte a kormányfő konfrontációkerülő magatartását. May azzal próbálta igazolni álláspontját, hogy szívesebben folytat eszmecserét a szavazókkal.

Eközben May valójában kerülte a választókat, és inkább pártaktivistákkal találkozott szűk körű rendezvényeken, miközben ellenfele, Jeremy Corbyn több ezres tömeg előtt tartott gyűléseket. Sok szavazó kifogásolta a kormányfő rideg és minden empátiát nélkülöző stílusát is. A szónoki képességekkel nem túl bőven megáldott May ugyanazon a monoton hangon próbálta meg célba juttatni a különféle üzeneteket.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI/AFP

Exit mobile version