- Miután az Egyesült Királyság az Európai Unióból való kilépésre szavazott, a skótok döntő többsége már a függetlenséget támogatja.
- A skótok több mint hatvan százaléka a bennmaradásra szavazott.
- Skóciában 2014-ben tartottak népszavazást a függetlenségről.
- Akkor a többség, mintegy 55 százalék arra szavazott, hogy Skócia maradjon az Egyesült Királyság része, de „már nem létezik az az Egyesült Királyság, amelyhez akkor tartozni akartak”.
Miután az Egyesült Királyság az Európai Unióból való kilépésre szavazott, a skótok döntő többsége a függetlenséget támogatja – derül a Sunday Post című lap megrendelésére szombaton készül felmérésből.
A skótok több mint hatvan százaléka a bennmaradásra szavazott. A Sunday Post által megrendelt felmérés szerint pedig jelenleg a skótok 59 százaléka úgy véli: Skóciának el kellene szakadnia az Egyesült Királyságtól, és függetlenné kellene válnia.
Skóciában 2014-ben tartottak népszavazást a függetlenségről, akkor a többség, mintegy 55 százalék arra szavazott, hogy Skócia maradjon az Egyesült Királyság része.
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök tudatta: miután a britek többsége az EU-ból való kiválást választotta, elképzelhető újabb népszavazás Skócia különválásáról, mert Skócia az EU tagja szeretne maradni. A 2014-es népszavazáson a többség végül azért szavazott a függetlenség ellen, mert a kiválás egyet jelentett volna az EU-ból való kilépéssel.
A csütörtöki népszavazáson az Egyesült Királyság szavazóinak 51,9 százaléka szavazott arra, hogy az ország lépjen ki az Európai Unióból.
London nem akadályozhatja meg a függetlenségi népszavazást
London nem akadályozhatja meg az újabb skót függetlenségi népszavazást, ha ennek kiírásáról dönt a skót parlament – mondta vasárnap Nicola Sturgeon skót miniszterelnök.
A vasárnap közzétett legújabb felmérés szerint a skót választók csaknem 60 százaléka immár Skócia függetlenségére voksolna.
Sturgeon a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: igaz, hogy a 2014-ben tartott előző skóciai függetlenségi népszavazáson a skótok többsége még arra szavazott, hogy Skócia maradjon az egy Egyesült Királyság része, de „már nem létezik az az Egyesült Királyság, amelyhez akkor tartozni akartak”. Hangsúlyozta, hogy a brit EU-tagságról tartott népszavazáson Skócia az országos átlaggal ellentétben nagy többséggel a bennmaradásra voksolt.
Arra a kérdésre, hogy mi történne, ha London megpróbálná megakadályozni az újabb skót függetlenségi népszavazást, a skót kormányfő kijelentette: a kialakult helyzetben ez teljesen elfogadhatatlan lenne.