Site icon Kitekintő.hu

Az EU gyorsan elindítaná a brit „válópert”

A brit kilépési szándék késlekedés nélküli bejelentésére sürgette közös nyilatkozatában négy uniós vezető a brit kormányt, ellentmondva David Cameron péntek reggeli nyilatkozatának, ami ezt a feladatot már egy új miniszterelnökre hagyományozta.

„Mindenféle késlekedés szükségtelenül elnyújtaná a bizonytalanságot” – húzta alá közös közleményében Donald Tusk, az Európai Tanács, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság, Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke és Mark Rutte, az EU soros elnöki teendőit ellátó Hollandia miniszterelnöke.

Az alábbiakban szóról-szóra közöljük a négy vezető brit referendumot követő nyilatkozatát:

„A brit nép szabad és demokratikus folyamat végén kifejezte vágyát az Európai Unió elhagyására. Sajnáljuk ezt a döntést, de tiszteletben tartjuk.

Ez egy példa nélküli helyzet, de a válaszunkban egységesek vagyunk. Szilárdak maradunk és megőrizzük az EU alapértékeit a béke és népeink jólétének előmozdítására. A 27 tagállam uniója folytatódni fog. Az unió keretet nyújt közös politikai jövőnkhöz. Összekötnek minket a történelem, a földrajz és a közös érdekek, és ezen az alapon fogjuk továbbvinni az együttműködésünket. Együtt nézünk szembe a közös kihívásokkal a növekedés beindítása, a jólét fokozása és polgárainknak biztos és biztonságos környezet szavatolása érdekében. Az intézmények maradéktalanul betöltik majd szerepüket ebben a tekintetben.

Most azt várjuk a brit kormánytól, hogy minél előbb adjon nyomatékot a brit nép döntésének, bármennyire is fájdalmas lehet ez a folyamat. Mindenféle késlekedés szükségtelenül elnyújtaná a bizonytalanságot. Megvannak a szabályaink ennek rendezett kezelésére. Az EU-szerződés 50-ik cikke rögzíti az eljárást, ha egy tagállam az EU-ból való kilépés mellett dönt. Készen állunk a tárgyalások gyors megkezdésére Nagy-Britanniával az EU-ból való kilépés paramétereinek és feltételeinek megállapítása végett. Ameddig a tárgyalási folyamat véget nem ér, az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja marad, az ezzel együtt járó valamennyi joggal és kötelezettséggel. A szerződésekkel összhangban, amelyeket az Egyesült Királyság is ratifikált, az uniós jogot maradéktalanul alkalmazni kell Nagy-Britanniában, egészen addig, amíg többé nem tagja az EU-nak.

A megállapodással összhangban az Egyesült Királyság kapcsolatait az EU-val rendező megállapodás, amiről az Európai Tanács február 18-19-i ülésén született egyezség, nem lép hatályba és megszűnik létezni. Újratárgyalásra nincs lehetőség.

Ami az Egyesült Királyságot illeti, reméljük, hogy a jövőben az Európai Unió közeli partnerének tudhatjuk majd. Mindenféle megállapodás, amit az Egyesült Királysággal, mint harmadik országgal kötünk majd, mindkét oldal érdekeit tükröznie kell majd, és kiegyensúlyozottnak kell lennie a jogokat és a kötelezettségeket illetően” – zárul a négy vezető közös nyilatkozata.

Exit mobile version