Európa-szerte megnyugvással fogadták a hírt, hogy túlélte a szerda délutáni bizalmi szavazást az olasz kormány, amelytől napokkal korábban Silvio Berlusconi megvonta a támogatását.
Túlzás nélkül nagy kő esett le az EU vezetőinek szívéről, amikor az olasz parlament jelentős többséggel, 235 igen és 70 nem mellett bizalmat szavazott Enrico Letta bal- és jobbközép kormányának.
A kormányválságot a képviselői immunitásának megvonásától tartó Silvio Berlusconi robbantotta ki, amikor múlt héten visszahívta pártjának 5 tagját a kormánykoalícióból. Berlusconi hívei utóbb azonban a kormánybuktatás gazdasági következményeitől tartva meggondolták magukat és nyíltan dacoltak főnökükkel. Így aztán végül maga a bajt keverő korábbi többszörös olasz miniszterelnök szólította fel párttársait arra, hogy szavazzanak bizalmat a kormánynak.
Egy szenátusi bizottságnak a héten kell döntenie arról, hogy száműzzék-e a multi-milliárdos üzletember-politikust a szenátusból, amit Berlusconi politikai gyilkosságnak nevezett.
„A Bizottságnak továbbra is meggyőződése, hogy a politikai stabilitás létfontosságú Olaszország számára, ezért nagyon pozitív, hogy az olasz kormány megszakítás nélkül folytathatja a megkezdett reformokat. Életbevágó egy mesterséges politikai válság elkerülése, ami alááshatja a befektetők bizalmát az olasz gazdasági erőfeszítésekben. Ez nem csak Olaszország, hanem az euróövezet és az EU egésze számára lényeges” – jelentette ki megkönnyebbülve José Manuel Barroso, a Bizottság elnöke.
Barroso újságíróknak elmondta, hogy telefonon beszélt Berlusconival, Lettával és az ország elnökével, Giorgio Napolitanóval is. „Meggyőződésem, hogy a Bizottság elnökének kötelessége, hogy felhívja a politikusok figyelmét arra, hogy az általuk nemzeti szinten hozott döntések milyen következményük van Európára” – indokolta aktivitását Barroso.
A pénzügyi piacok kedvezően reagáltak a bizalmi szavazás eredményére, a milánói tőzsdén 2 százalékkal erősödtek a részvények, míg az államkötvényekért felszámolt hozamfelárak csökkentek.
„Az üzenet, amit a piacok küldenek minden országnak nagyon egyszerű: stabilitás és reformok” – idézte az Euobserver Mario Draghit, aki Párizsban nyilatkozott.