Site icon Kitekintő.hu

Elutasították az RMDSZ polgári kezdeményezését

Elutasította az Európai Bizottság az RMDSZ és partnerszervezetei által kidolgozott kisebbségvédelmi tárgyú európai polgári kezdeményezést- írja a Krónika.ro.

Az európai végrehajtó szerv honlapján hétfőn este jelent meg a döntést tartalmazó közlemény, miszerint a kezdeményezés nem tartozik a testület jogalkotási hatáskörébe.

Mint ismeretes, az Európai Unió több mint egy éve lehetőséget ad polgárainak arra, hogy legalább hét tagállamból, arányosan összegyűjtött egymillió aláírással támogatott javaslatot terjesszen elő EU-konform jogszabály megalkotására. Ezen lehetőséggel élve szerette volna elérni az RMDSZ, hogy egyéb területekhez hasonlóan kisebbségi problémákra is hozzanak egységes, uniós rendelkezést, ennek érdekében az alakulat partnereivel többek között kulturális-, tanügyi- vagy éppen régiófejlesztési szegmensekre kiterjedő jogrendszer megalkotását szorgalmazta.

A kezdeményezők ezzel fel kívánták hívni az Európai Unió figyelmét az európai kisebbségek és etnikai csoportok, valamint regionális és kisebbségi nyelvek problémakörére, ezek megoldása érdekében intézkedési javaslatokat fogalmaztak meg. A Minority SafePack elnevezésű indítvány megemlíti, hogy Európában 100 millió, a 340 őshonos nemzeti kisebbség valamelyikéhez tartozó polgár él, összesen 47 államban. Minden hetedik európai egy őshonos nemzeti kisebbséghez vagy etnikai csoporthoz tartozik.

Az Európai Uniónak 23 hivatalos nyelve van és további, mintegy 60 kisebbségi és regionális nyelvet beszél összesen 40 millió, kisebbségben élő uniós polgár. Az Európai Bizottságnál július 16-án iktatták az RMDSZ által kidolgozott kisebbségvédelmi tárgyú európai polgári kezdeményezést. Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke egy napokban rendezett marosvásárhelyi tanácskozáson rámutatott, a szövetség a kisebbségi téma iránti „európai uniós közöny” felszámolását reméli az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójával (FUEN) közösen kidolgozott európai polgári kezdeményezéstől. Júniusban az Európai Bizottság az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) által elővéleményezésre benyújtott európai polgári kezdeményezését negatívan véleményezte. Júliusban az Európai Bizottságelutasította a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) és partnerei által beterjesztett, az etnikai, kulturális, vallási sajátosságokkal rendelkező régiókra vonatkozó európai polgári kezdeményezés bejegyzését is.

Exit mobile version