Olaszország számára pozitív fejleményeket hoztak az elmúlt hetek uniós eseményei. Az ország a magas munkanélküliségi rátája miatt részesül majd az EU által megítélt támogatásokból. A túlzottdeficit-eljárásból való kikerülésének köszönhetően pedig nagyobb mozgásteret kap Brüsszeltől a költségvetés terén.
A válság az egész eurózónát sújtja, a legnehezebb helyzetben azonban a Földközi-tenger partján fekvő országok vannak. Jól mutatja ezt, hogy az eurózóna államaiban lévő munkanélküliek 48 százaléka Olaszországból és Spanyolországból kerül ki; a térségben 19,2 millióan állástalanok, közülük 9 millióan e két országban élnek. Ez az arány azért is különösen ijesztő, mert a két mediterrán ország az eurózóna népességének 31 százalékát adja.
Nemcsak a számok, hanem a tendenciák is aggasztóak: míg az Eurostat adatai szerint az EU-ban a munkanélküliségi ráta csökkenésnek indult, addig Olaszországban és Spanyolországban továbbra is folyamatosan nő a munkanélküliek száma. Az elmúlt évben a munkanélküliségi ráta mind Olaszországban, mind Spanyolországban növekedett; előbbiben 10-ről 12 százalékra, utóbbiban 24-ről 26 százalékra. Ez jelenleg Olaszországban 3,1 millió embert; Spanyolországban pedig 6,1 millió polgárt érint. Pozitív példaként érdemes megemlíteni a német adatokat: az elmúlt évben a munkanélküliek száma 2,2 millióra csökkent. Ez a munkaerő-állomány mindössze 5 százalékát teszi ki.
Az Európai Tanács június végi ülése több jó hírrel szolgált Olaszország számára. A fiatalok foglalkoztatására elkülönített, a korábbi ígéretek szerinti 6 milliárd euró összegű uniós támogatást a brüsszeli csúcson megbeszéltek szerint megtoldják további 3 milliárd euróval. Enrico Letta olasz miniszterelnök a sportban használatos kifejezéssel „nagy győzelemként” értékelte a fiatalok munkanélkülisége elleni harc terén elért eredményeket – számolt be a La Repubblica című olasz napilap. Az uniós támogatásból a 25 százaléknál magasabb munkanélküliségi rátával rendelkező 13 ország részesül.
Az EU tagországainak kormányfőiből és az Európai Bizottság elnökéből álló grémium legutóbbi ülésének másik pozitív fejleménye Olaszország számára, hogy az ország ellen folyamatban lévő túlzottdeficit-eljárás megszüntetésének tényét megerősítették. Ez ügyben már egy héttel korábban döntött az EU tagországainak gazdasági és pénzügyminisztereiből álló Ecofin Tanács.
Az EU a túlzottdeficit-eljárásból kikerülő országoknak, így Olaszországnak is nagyobb rugalmasságot enged a költségvetés terén. Az Európai Bizottság szemet huny majd a középtávú célkitűzésektől való átmeneti eltérések felett. A könnyítéssel azonban nem tekintenek el a szigorú feltételektől sem: a termelőberuházásokkal kapcsolatos rugalmasság mellett továbbra sem engedik meg, hogy a költségvetési hiány meghaladja a GDP 3 százalékát. Enrico Letta a Bizottság által megengedett könnyítéseket „fontos jutalomként” értékelte, amelyek a „megfelelő pillanatban hozott áldozatokért” kárpótolják az olaszokat.