Site icon Kitekintő.hu

Új fejezet nyílik a szlovák-magyar kapcsolatokban?

Példa nélküli intenzitású a kapcsolattartás szintje a szlovák és a magyar fél között az utóbbi időszakban, ami azt mutatja, hogy a kétoldalú kapcsolatok új minőséget kaptak – egyezett meg szerdai találkozóját követően Martonyi János magyar és Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszterek Pozsonyban.

Martonyi János első idei hivatalos pozsonyi látogatása során szlovák partnerével a két ország bilaterális kapcsolatainak kiemelt projektjeit tekintette át, majd egyeztettek a közép-európai regionális szervezetek és fórumok célkitűzéseiről, valamint aktuális európai témákról is, ugyanakkor a találkozón olyan lezáratlan „érzékeny” témák is terítékre kerültek, mint a kettős állampolgárság kérdése.

Új minőséget kaptak a szlovák-magyar kapcsolatok, amit a két fél találkozóinak rendszeressége is mutat – hangoztatta az eszmecserét követően Martonyi János. Rámutatott: várhatóan már június elején sor kerül egy magyar-szlovák miniszterelnöki találkozóra, ezen több kulcstárca vezetője is részt vesz majd. A szlovák-magyar kapcsolatok intenzívebbé válása kapcsán hozzátette: ma a találkozók légköre és hangulata más a korábbihoz képest, de ez nem jelenti azt, hogy azokon ne esne szó érzékeny témákról. Vannak vitás kérdések, vannak kényes kérdések, de ezeket szakmai szinten kell rendezni – szögezte le.

Miroslav Lajčák megerősítette, hogy nincs olyan téma, amit a két ország képviselői kerülnének. „A múlttal ellentétben a kapcsolatok teljes spektrumára összpontosítunk. Beszélünk a bennünket összekötő kérdésekről, de nem futunk el azok elől sem, amelyekben nem értünk egyet” – hangsúlyozta a szlovák külügyminiszter hozzátéve: a szlovák-magyar kapcsolatoknak megbízható keretet ad az országok közötti alapszerződés, illetve a 12 vegyes bizottság.

Martonyi az MTI-nek adott válaszában rámutatott: a kettős állampolgárság ügyében vegyes bizottsági szinten a két fél már korábban személyes megbízottakat jelölt ki. Ezeknek az a feladatuk, hogy szakmai szinten próbáljanak megoldást találni a fennálló gondokra. Elmondta: a megbízottak következő találkozója március 19-én esedékes. Hozzátette: a legutóbbi ilyen egyeztetés konstruktív volt, s bár nem könnyű politikai megegyezést találni, kölcsönös az akarat, hogy megoldást találjanak a problémára.

A találkozón a közös infrastrukturális beruházások kapcsán szó esett az Ipolyon építendő újabb hidakkal kapcsolatos kilátásokról is. Ezzel összefüggésben Martonyi abbéli reményének adott hangot, hogy a tervekben szereplő két újabb híd építése már 2014-ben megkezdődhet.

A magyar diplomácia vezetője egy – a forint árfolyamának alakulásával összefüggő – újságírói kérdésre adott válaszában leszögezte: lényeges, hogy a forint árfolyama stabil legyen. Rámutatott: nehéz megjelölni a forint árfolyamának legjobb szintjét, de nincs olyan szándékuk, amely azt célozná, hogy a forint gyenge legyen. Hangsúlyozta: ez azért sem lehet cél, mert a gyenge forint emelné a devizában felvett lakossági és állami adósságállomány szintjét.

A találkozót követően Martonyi János és Miroslav Lajčák közösen adta át az idei „Jó szomszédságért és megértésért” díjakat. A 2008-ban alapított közös elismerést minden évben azok a személyek vagy intézmények kapják, akik és amelyek a legtöbbet tettek szlovákok és magyarok kölcsönös megismerésének és megértésének érdekében. Idén Renáta Deáková szlovákiai származású, Budapesten élő műfordító, valamint az esztergomi székhelyű Szent Adalbert alapítvány kapta meg a díjat.

Egynapos hivatalos látogatása hátralévő részében Martonyi János Ivan Gašparovič szlovák államfővel, Robert Fico szlovák kormányfővel, valamint a Magyar Közösség Pártja (MKP) vezetőivel is találkozik.

Exit mobile version