Szerény összeget fizetnek a betegek idén márciustól a kórházi ellátásért, ez alól csak a sürgősségi ellátás képez kivételt – jelentette be Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter azután, hogy a Mediafax hírügynökség megszerezte és közzétette a kormánynak a Nemzetközi Valutalapnak küldendő szándéknyilatkozatát.
Az intézkedést azzal indokolják, hogy ezzel szeretnék helyrebillenteni az egészségügyi rendszerben tapasztalt pénzügyi egyensúlytalanságot.
A dokumentum szerint folytatják az ártámogatott gyógyszerek listájának módosítását, le szeretnék csökkenteni a kórházi kezelések időtartamát, ezzel egyidőben pedig hatékonyabbá tenni a járóbeteg-ellátást.
A kormány többször elhalasztotta a részleges költség-hozzájárulás bevezetését. A részlegesen fizetett kórházi ellátást két éve Cseke Attila is szerette volna bevezetni miniszteri mandátuma alatt, de ő az egészségügyben uralkodó, megoldhatatlan pénzügyi patthelyzetre hivatkozva lemondott.
Nicolăescu bejelentése szerint most is csak ideiglenesen vezetik be, a betegnek a kórház elhagyásakor kell fizetnie, az összeg pedig arányos lesz az ellátás költségeivel. Azt azonban még nem tudni, mekkora vagy milyen arányú lesz az összeg, amit a pácienseknek kell állniuk.
A miniszter szerint a kórházi ellátás a „legköltekezőbb szektor” az egészségügyben, és a „szerény összeget” azért teszik kötelezővé, hogy követni tudják a pénzmozgást az ellátás rendszerében.