Site icon Kitekintő.hu

Több ezer ember mondhat búcsút állásának

Olaszország acélgyártó óriása, az ILVA november 26-án bejelentette a dél-olaszországi Taranto városában található legnagyobb üzemének bezárását. 5000 olasz alkalmazottat küldtek kényszerszabadságra, ám rajtuk kívül még több ezer dolgozó veszítheti el munkáját. Az olasz ipar egyik stratégiai fontosságú ágazata, a kontinentális viszonylatban is jelentős acélgyártás a szakadék szélére került – számol be a Corriere della Sera című olasz napilap.

Már a belépőkártyájuk sem működik és a következő műszakot sem kell ledolgozniuk az ILVA acélgyártó cég tarantói üzemében foglalkoztatott munkások felének, akiket azonnali kényszerszabadságra küldtek. A szakszervezetek úgy döntöttek, elfoglalják a létesítményt és addig tartják megszállva, amíg nem kapnak a dolgozók jövőjére vonatkozó biztosítékokat.

A vállalatnak ez a válasza az ellene hozott bírósági döntésekre, letartóztatásokra, a létesítmények bezáratására, amelyek nem csupán a cég vezetőségét, hanem az acélgyártást is a szakadék szélére taszították. Veszélyben van az ILVA többi gyára is, az igazságszolgáltatás utóbbi lépései ugyanis a tarantói gyártás ellehetetlenítésével megbéníthatják az egész vállalat működését. Taranto bukása után a genovai üzem sem tartható fenn sokáig, esetleges bezárásával további 1760 olasz kényszerülne búcsút mondani állásának. Genovában a dolgozók kedden készültek sztrájkba lépni.

A helyzet komolyságát hangsúlyozó szakszervezetek azonnali reakciót várnak a kormánytól. Amennyiben ez nem érkezik meg, november 29-én nemzeti szintű sztrájkot hirdetnek meg a dolgozók részvételével, a kabinet római székhelye előtt pedig tiltakozó felvonulást tartanának. Talán nem véletlen, hogy a kormány épp erre a csütörtöki napra tűzte ki a szakszervezetek és a helyi intézmények részvételével az ILVA-kérdés megvitatását. A találkozón Mario Monti kormányfő és több minisztere mellett jelen lesz az ILVA elnöke és a legfőbb államügyész is. A szakszervezetek képviselői mellett a meghívottak listáján szerepel a tartományi elnök és Taranto polgármestere.

Az ILVA ellen már többször indult eljárás, a vád jelenleg zsarolás és környezeti katasztrófa előidézése, amelyben több vezető beosztású személy is érdekelt. Idén októberben a tarantói és a genovai üzemek által kibocsátott szennyezőanyagok környezetkárosító hatásáról és a lakosok körében okozott súlyos megbetegedésekről szóló hírektől volt hangos az olasz sajtó. Az ILVA most azt állítja, a legtekintélyesebb olasz és nemzetközi szakemberek véleménye szerint a gyár teljesen megfelel a törvények és rendeletek által előírt szabályoknak és szó sincs jelentős egészségkárosító hatásról, vagy a vállalat számlájára írható magasabb halálozási arányról.

Az ILVA bezárásával nem csupán az olasz ipar veszítené el egyik legfőbb húzóágazatát; a gazdasági válságtól megtört Taranto városa még nehezebb helyzetbe kerülne. Nem beszélve a több ezer olasz munkásról, akik állás nélkül maradhatnak.

Exit mobile version