Site icon Kitekintő.hu

Prágában járt az olasz elnök

Václav Klaus cseh elnök meghívására hivatalos látogatást tett Prágában Olaszország elnöke Giorgio Napolitano április 12-15 között. Bilaterális tárgyalások mellett a két ország feje megnyitotta a prágai főpályaudvar új  csarnokát és részt vett egy gálakoncerten a Városházában Olaszország egyesítésének 150. évfordulójának alkalmából.

Az Európai Uniónak a schengeni rendszert nem rövid távon kellene kezelnie, mondta Klaus a megbeszélések folyamán, reagálva Olaszország aktuális problémáira a beáramló észak-afrikai bevándorlókkal. Emlékeztettet arra is, hogy soha nem volt a schengeni övezet nagy rajongója. Napolitano ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy kulcsfontosságú az egységes szabályok és egyértelmű szociális feltételek teremtése.

A két elnök beszélt a jelenlegi líbiai helyzetről is, amelyről eltérő véleménnyel vannak: „Meggyőződésem, hogy politikai megoldásra, nem katonaira van szükség”, mondta Klaus. Tekintettel arra, hogy Olaszország részt vesz az ENSZ katonai beavatkozásban, Napolitano ebben nem értett egyet cseh kollégájával. A politikusok megvitatták a cseh-olasz gazdasági kapcsolatokat, valamit az Unió aktuális kérdéseit is.

Később közösen hivatalosan megnyitották a prágai központi főpályaudvar (Hlavní nádraží) új csarnokát. A felújítások négy évig tartottak és 1,15 milliárd cseh koronába kerültek. A munkát a Grandi Stazioni olasz cég végezte el, amely a főpályaudvart a Cseh Vasuttól harminc évre kapta bérbe. A felújítások több mint 30 ezer négyzetmétert és közel hatvan üzletet érintettek és 93 új biztonsági kamerát is felszereltek. A főpályaudvar ma már inkább egy reptéri terminálra egyben egy nagy bevásárlóközponra hasonlít. Évente 35 millió utas fordul majd meg az új közlekedési csomópontban.

A háromnapos látogatás programja egy ünnepi koncerttel zárult a prágai Városházán. A „Filarmonica Della Scala in Prague” koncertel megünnepelték Olaszország egyesítésének 150. évfordulóját.

A nyolcvanöt éves Napolitano a negyvenes évek közepén lépett be az Olasz Kommunista Pártba, amelyen keresztül 1953-ban képviselői mandátumot nyert. A párt feloszlatása után 1991-ben belépett a Baloldali Demokratikus Pártba, és 1996-ban ő lett az első korábbi kommunista, aki betölthette az olasz belügyminiszter posztját. 2006 májusában a balközép koalíció jelöltjeként megválasztották olasz köztársasági elnöknek. Mandátuma 2013-ban jár le.

Exit mobile version