A japán jegybank ma hajnalban sokkolta a piacokat azzal, hogy váratlanul kiszélesítette a kamatlábakra vonatkozó célsávját, ami a jen erősödését, a kötvényhozamok emelkedését és a részvények zuhanását váltotta ki.
A keddi politikai nyilatkozatban a központi bank a 10 éves államkötvények hozamának a 0%-os célérték körüli 50 bázisponton belüli emelkedését vagy csökkenését engedélyezte, ami szélesebb a korábbi, +/- 25 bázispontos sávnál.
„Ez nem szigorítás és nem is lépés a sáv megszüntetése felé, csak a monetáris politikai művelet finomítása” – mondta Haruhiko Kuroda, a BOJ kormányzója Tokióban újságíróknak.
„Idén kora tavasz óta megnőtt a volatilitás a tengerentúli pénzügyi és tőkepiacokon, és ez jelentősen befolyásolta ezeket a piacokat Japánban” – áll a BOJ közleményében. „Ha ezek a piaci feltételek fennmaradnak, az negatív hatással lehet a pénzügyi feltételekre, például a vállalati kötvények kibocsátási feltételeire.”
A BOJ hozzátette, hogy „úgy döntött, hogy módosítja a hozamgörbe ellenőrzésének magatartását a piaci működés javítása és a teljes hozamgörbe egyenletesebb kialakulásának ösztönzése érdekében, miközben fenntartja az alkalmazkodó pénzügyi feltételeket”.
Ez a működési zavar különösen a 10 éves államkötvények kereskedelmében mutatkozott meg, ahol a japán jegybankon kívül nemrégiben már nem volt más vevő.
Kuroda, akinek megbízatása 2023 áprilisában jár le, továbbra is fenntartja véleményét, hogy az infláció átmeneti, és hogy a monetáris politika megváltoztatása korai lenne.
Egyes közgazdászok szerint a legutóbbi lépés célja az volt, hogy megkönnyítse Kuroda utódjának a munkáját.
„Kuroda valószínűleg meg akarta kímélni utódját attól, hogy már az első naptól kezdve a hozamgörbe-szabályozási politikával kapcsolatos problémával kelljen foglalkoznia” – mondta Hideo Kumano, a Dai-ichi Life Research Institute vezető közgazdásza.
Forrás: Nikkei Asia