Az Interpol nemzetközi rendőri szervezet közgyűlése szerdán Dubajban a szervezet elnökévé választotta az eddig ügyvezető elnökként tevékenykedő, dél-koreai Kim Dzsong Jangot.
Jelölt volt a tisztségre továbbá Alekszandr Prokopcsuk alelnök is, de az ő megválasztását az Egyesült Államok és több európai ország is ellenezte, mégpedig Oroszország befolyásának erősödésére hivatkozva. A dubaji ülésen a 190 tagországból álló közgyűlésben Kimet 101 küldött támogatta, Prokopcsukra pedig 61-en szavaztak.
A szervezet korábbi vezetője, a kínai Meng Hung-vej októberben lemondott, mert hazájában korrupció gyanújával őrizetbe vették. Kim 2020-ig vezetheti a szervezetet, megbízatása a Meng mandátumából hátralévő időre szól.
Csangvon, 2018. november 21.
A 2018. január 23-i képen Kim Dzsong Jang, az Interpol végrehajtó bizottságának akkori első alelnöke sajtótájékoztatót tart a dél-koreai Csangvonban. Az október óta a nemzetközi rendőri szervezet ügyvezető elnökeként tevékenykedő dél-koreai Kimet november 21-én elnökké választották az Interpol dubaji közgyűlésén.
MTI/AP/Newsis/Kang Kjung Kuk
Ukrajna a szavazás előtt azzal fenyegetőzött, hogy kilép a szervezetből, ha az orosz jelöltet választják meg. Az eredmény ismeretében Kijev üdvözölte Kim győzelmét.
Amerikai demokrata és republikánus párti szenátorok egy csoportja hétfőn nyílt levelet tett közzé, arra kérve Donald Trump amerikai elnököt: gyakoroljon nyomást az Interpol közgyűlésének tagjaira, hogy ne tegyék meg az orosz alelnököt a szervezet új vezetőjévé. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő ezt a nyomásgyakorlás és egy nemzetközi szervezet választási rendszerébe történő beavatkozás ékes példájának nevezte. Ezután az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője bejelentette, hogy Washington a dél-koreai jelöltet támogatja.
Az orosz belügyminisztérium a szavazás eredményének ismeretében közölte szerdán, hogy továbbra is Prokopcsuk a nemzetközi szervezet alelnöke, aki egyben 2011 óta az Interpol oroszországi központi irodájának vezetője is.
Forrás: MTI/AP/dpa/Reuters/AFP