Kitekintő.hu

A francia elnök átalakította a kormányt

Christophe Castanert, a kormányzó Köztársaság lendületben (LREM) vezetőjét és parlamenti kapcsolatokért felelős államtitkárt nevezte ki Emmanuel Macron francia államfő belügyminiszternek a két héttel ezelőtt lemondott Gérard Collomb helyére – jelentette be kedden a francia elnöki hivatal.

A köztársasági elnök egyik legközelebb politikustársának számító Castaner munkáját államtitkárként Laurent Nunez fogja segíteni, aki eddig a titkosszolgálatoknál a belső hírszerzést irányította, Castaner eddigi posztját pedig a centrista Modemhez tartozó Marc Fesneau veszi át. Kinevezésével a kormányt a nemzetgyűlésben eddig is támogató centrista párt visszatért a kormányba.

Az államfő a bal- és jobboldali politikai egyensúly, a technokraták és a politikusok közti erőviszonyok, valamint a férfi-női paritás megtartása mellett további három tárca élén kezdeményezett váltást, 15 kormánytag pedig új pozícióba került.

Az Emmanuel Macron másfél évvel ezelőtti megválasztása utáni negyedik kormányátalakítás célja új lendületet adni a reformprogram folytatásához, a politikai irányvonal nem változik – jelezte az Élysée-palota. „Ez a kormánycsapat folytatja a kormány által megkezdett munkát és a következő hónapokra előirányzott reformok menetrendjét” – hangsúlyozta az elnöki hivatal.

A változtatásokról részletesebben:

A belügyminiszter lemondása után a francia elnök – akinek népszerűsége a mélypontjára süllyedt a Benalla-ügy, majd három miniszterének hirtelen távozása után – Édouard Philippe miniszterelnök kérésére előrehozta a jövő tavaszra, az európai parlamenti választások előtt tervezett kormányátalakítást.

Az államfő és a miniszterelnök között Franciaországban szokatlanul hosszú egyeztetési folyamat azonban heves kritikát váltott ki az ellenzéki pártok részéről, amelyek a két politikus közti nézeteltéréseket okolták a bizonytalanságért. Sajtóhírek szerint az egyre népszerűbb jobboldali miniszterelnök kihasználva az államfő népszerűségvesztését a jobboldal súlyát szerette volna a végrehajtó hatalomban növelni, míg Emmanuel Macron a jobb- és baloldal, illetve a technokraták és a politikusok közötti egyensúly megtartására törekedett. Jóllehet az aprólékos és folyamatos egyeztetések tényét sem az elnöki, sem a miniszterelnöki hivatal nem tagadta, azt azonban mindkét kabinet cáfolta, hogy konfliktusok lennének a két politikus között, de jelezték: Philippe és Macron is több olyan ember kinevezését megvétózta, akit a másik javasolt valamilyen posztra a kormányban. 

A kormányfő által tervezett forgatókönyvet – amely szerint a miniszterelnök és a kormány lemond, majd az államfő ismét Philippe-et nevezi ki miniszterelnöknek, aki legitimációja megerősítésére bizalmi szavazást kér a nemzetgyűlésben és beszédet tart – Emmanuel Macron végül nem támogatta, és a kormányátalakítást közleményben jelentette be az elnöki hivatal.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Exit mobile version