Site icon Kitekintő.hu

Mexikó is válaszolt az amerikai vámokra

Mexikó 15 és 25 százalék közötti vámot vet ki az Egyesült Államokból érkező acéltermékekre és bizonyos mezőgazdasági termékekre, válaszul arra, hogy június 1-jétől már nem mentesül az amerikai acél- és alumíniumimportot sújtó vámfizetési kötelezettség alól – közölte a mexikói gazdasági minisztérium kedden.

A mexikói hivatalos közleményben kedden megjelent elnöki rendelet értelmében Mexikó felfüggesztette az Egyesült Államokra vonatkozó preferenciális vámokat. Június 6-tól 20 százalékos vámmal sújtják az Egyesült Államokból importált sertéshúst, almát és burgonyát, illetve 20 és 25 százalék közötti vám terhel majd több sajtot és a bourbon whiskyt. A más országokból importált sertéscombra és lapockára 350 ezer tonna vámmentes kontingenst határozott meg a mexikói gazdasági tárca.

A minisztérium még hétfőn bejelentette, hogy eljárást kezdeményezett az Egyesült Államok ellen a Kereskedelmi Világszervezetnél az importált acélra és alumíniumra kivetett amerikai védővámok miatt. Kanada és az Európai Unió ugyancsak a WTO-hoz fordult, előbbi pedig már azoknak az amerikai termékcsoportoknak a listáját is közzétette, melyekre megemelt importvámot vet ki .

Donald Trump amerikai elnök március 8-án írta alá az acél- és alumíniumtermékek importjára kivetett vámokról szóló elnöki nyilatkozatokat, amelyek március 23-án léptek hatályba. Június 1-jéig – a további tárgyalásokra szánt időre – mentességet kapott az Európai Unió, Argentína, Ausztrália, Brazília, Dél-Korea, Kanada és Mexikó. Közülük az unió, Kanada és Mexikó kiesett a kivételezett körből a határidő lejárta után.

Nincs több türelem, jönnek az importvámok

A döntés tovább bonyolítja az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény (NAFTA) felülvizsgálatáról folyó tárgyalásokat a három észak-amerikai ország között. Larry Kudlow, az amerikai elnök gazdasági főtanácsadója kedden közölte: Donald Trump fontolgatja, hogy a NAFTA megújítása helyett inkább kétoldalú megállapodásokat kötne Kanadával és Mexikóval.

Forrás: MTI/Reuters

Exit mobile version