Míg Dél-Koreában 26 170 dollárba kerül egyetlen bitcoin kibányászása, addig Venezuelában ez az összeg mindössze 531 dollárra rúg. Miért lehet ez?
A dolog nyitja a villamosenergia-árakban keresendő. A digitális valuták bányászata ugyanis rengeteg elektromos áramot fogyaszt, hiszen a bányászok rengeteg nagy teljesítményű számítógépet használnak a folyamat során. Ez alapján logikus, hogy ahol olcsó a villamosenergia, ott érdemes bitcoint kitermelni.
Bár sok helyen horribilis összegekbe kerül a bányászat, mégis sokaknak megéri, mivel munkájukért cserébe az önkéntes bányászokat bitcoinnal jutalmazzák, valamint tranzakciós díjjal, amelyet az ügyletben részt vevők fizetnek. A Blockchain.info adatai szerint az összes bitcoin bányász által elért összes bevétel december 17-én 53 millió dolláros csúcsra rúgott, ugyanazon a napon, amikor a bitcoin értéke 19 783,21 dollár volt.
Az Elite Fixtures vállalat nemrégiben nyilvánosságra hozott elemzése szerint a legolcsóbb bitcoin-bányászó ország Venezuela, itt 531 dollárra lehet kihozni a digitális érme egy egységét. Ez még az egyre inkább visszaeső (és napról napra jobban ingadozó) bitcoin-árfolyam mellett is nagyon megéri, ezért hát nem meglepő, hogy az ország saját kriptovaluta kibocsátására készül.
Az Elite Fixtures tanulmánya 115 különböző ország villamosenergia-árait elemezte a kormányok, a közüzemi vállalatok és a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) által szolgáltatott adatok felhasználásával.
Mint az alább látható, a dél-koreaiaknak a legkevésbé kifizetődő bitcoin bányászattal keresni a kenyerüket, mivel itt 26 ezer dollár feletti összegbe kerül egyetlen digitális érme kitermelése. Ez azért van így, mert Dél-Koreában alapvetően magasak a villamosenergia-árak, ráadásul folyamatosan emelkednek – így próbálják takarékosságra szoktatni az embereket. Érdekes, hogy a legolcsóbb Venezuela és a legdrágább Dél-Korea között durván 49-szeres a különbség.
Íme a legkevésbé költséges helyek:
Kép forrása: Elite Fixtures / CNBC
És íme a legdrágábbak:
Kép forrása: Elite Fixtures / CNBC
- Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: CNBC