Mozgalmas volt a múlt hétvége Olaszországban: Rómában több mint százezren tüntettek a munkaügyi reform ellen, a rákövetkező napon pedig Firenzében Matteo Renzi kormányfő tartott nagygyűlést.
Olaszországban a politikai élet az utóbbi hónapokban folyamatos mozgásban van, ezt mutatják az elmúlt hétvége eseményei is. Szombaton Rómában a becslések szerint több mint százezren tüntettek az új munkaügyi törvény és a stabilitási törvény ellen az egyik legnagyobb szakszervezeti tömörülés, a CGIL kezdeményezésére. A tüntetők legnagyobb kifogása a kormány politikája ellen az volt, hogy az új munkaügyi törvénnyel úgy akarják módosítani a munkavállalókat eddig védő garanciákat, hogy ezután könnyebb lehessen elbocsátani őket, elsősorban a vállalatok gazdasági nehézségei esetén.
Susanna Camusso, a CGIL főtitkára értésére adta a kormánynak, hogy nem tágítanak könnyen, akár általános sztrájkot is kezdeményeznek. A „munka, méltóság és egyenlőség Olaszország megváltoztatására” szlogen mögé felsorakozó tüntetők között Matteo Renzi kormányfő pártja, a Demokrata Párt néhány tagja is képviseltette magát. A tüntetés lényegét Camusso abban foglalta össze, hogy „senki sem gondolhatja jóhiszeműen, hogy a 18. cikkely eltörlése (a munkavállalókat védő garanciákat tartalmazó cikk) a növekedést szolgálja. Ez nem mindössze egy ideológiai totem, hanem konkrét védelem. Egy olyan jog, amelyet mindenkire ki kell terjeszteni, aki még nem rendelkezik vele.”
A szenátus a napokban fogadta el az új munkaügyi törvényt, amelyet ezután a képviselőház tárgyal. A dolgozókat védő garanciák gyengítésével az olasz kormány rugalmasabb munkaerőpiacot akar létrehozni, amelyben a hangsúly az új munkahelyek létrehozásán és a munkanélküliek munkakeresésének segítésén van. Ugyanakkor az új törvény a határozatlan idejű szerződéssel történő foglalkoztatásra is ösztönzi a munkaadókat, amelyben a munkavállalókat védő garanciák az évek előrehaladtával folyamatosan növekednek. Az újonnan felvett munkavállalókat emiatt gyengébb garanciák védik.
Párton belüli ellentét
A munkaerőpiaccal kapcsolatban tervezett új szabályozással nem ért mindenki egyet még a Demokrata Párton belül sem. Ezt jelzi, hogy a párt néhány tagja részt vett a szombati tüntetésen, ugyanakkor ők a párton belül a kisebbséget alkotják. Vannak köztük, akik nyíltan kimondták, hogy nem fogják támogatni az új munkatörvénykönyvet, amikor majd szavaznak róla. Renzi nem aggódik a párton belüli ellenvélemények miatt, ugyanis szerinte „egy párton belül, amely a legutóbbi választásokon 40 százalékot kapott, kell hogy legyenek különböző vélemények”. A párton belüli két csoport elkülönülését jól illusztrálták a múlt hétvége eseményei: amíg a kisebbség szombaton a római tüntetésen adott hangot az új törvénnyel kapcsolatos ellenérzéseinek, addig vasárnap a párt másik része a Renzi vezetésével Firenzében tartott nagygyűlésen vett részt.
A nagygyűlés alkalmat adott a kormányfőnek arra is, hogy reagáljon az előző nap történtekre. Renzi úgy magyarázta az új munkatörvénykönyve mögött meghúzódó elképzeléseket, hogy „egy ilyen gyorsan változó világban azt kell elérnünk, hogy legyen határozatlan idejű munkaviszony, de ez ne fix munkát jelentsen. A világ ugyanis megváltozott körülöttünk.” Mindezek miatt a „baloldal számára új kihívás, hogy azokkal foglalkozzon, akik elvesztették az állásukat, és olyan körülményeket teremtsen, amelyekben az állam munka-és képzési lehetőségeket ajánl azoknak, akik elvesztették a munkájukat.” Az Olaszországban elterjedt átmeneti foglalkoztatást Renzi a „vállalkozások és a fiatalok mentalitásának megváltoztatásával” akarja visszaszorítani, ugyanakkor tudatosította a hallgatóságban, hogy „nincsenek már életre szóló állások, a világ megváltozott”.