Site icon Kitekintő.hu

Hodorkovszkij és a német titkos diplomácia

Egy komplett filmes kavalkádra kezd lassacskán hasonlítani a Hodorkovszkij-ügy. Volt itt minden: a karácsonyi tömegfilmekből ismert gonosz télkirály, akinek végül megenyhül a szíve, vagy éppen az amerikai ügynökfilmekre hajazó elszánt diplomatacsapat, kis túlzással pedig Hans-Dietrich Genscherben a kiugrott rendőrtisztet is felfedezhetjük, aki a megoldatlannak hitt ügyet természetesen csak a hivatalon kívül tudja elintézni. A szereposztással kapcsolatban azonban még így is akadnak kérdőjelek.

A német sajtó egyértelműen a német titkos diplomácia sikerének fogja fel Hodorkovszkij szabadon engedését. Az eddig kiszivárgott részletekből megtudtuk, hogy Helmut Kohl egykori külügyminiszterének szervezésével egy kis diplomatacsapat elszánt munkájának gyümölcse az a tény, hogy a volt orosz olajmágnás jelenleg a berlini Adlon hotelben pihenheti ki a karéliai munkatáborban eltöltött tíz évet. De kik is vettek részt a titkos akcióban?

„Két és fél évvel ezelőtt keresett meg engem Genscher úr… aki, miután meghívott magához azt mondta, szüksége van a támogatásomra és a tanácsomra egy igen kényes ügyben ”- így kezdődik az Alexander Rahrral készített Spiegel-interjú. A politológusi végzettséggel rendelkező Rahr jelenleg a német-orosz fórum kutatásvezetője, korábban a Német Külpolitikai Társaságnál (DGAP) dolgozott (innen ismeri Genschert), valamint tekintélyes kapcsolati tőkével bír Moszkvában. Alexander Rahr megemlékezéséből az derül ki, hogy Hans-Dietrich Genscher az elmúlt két és fél évben titkos diplomáciai csatornákon keresztül igyekezett kapcsolatba lépni az orosz vezetéssel, hogy jobb belátásra bírja őket a Kreml álláspontjával kapcsolatban. „Hogy Genscher végül sikerrel járt, az annak a bizonyítéka, hogy a németeknek Moszkvával olyan kapcsolataik vannak, amilyenek az amerikaiaknak, vagy a briteknek nincsenek”- értékelte az akciót a német Oroszország-szakértő.

A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) értesülései szerint a volt külügyminiszter kétszer is találkozott Putyinnal, hogy közbenjárjon Mihail Hodorkovszkij ügyében, természetesen a nyilvánosság mindennemű kizárásával. Az első találkozóra 2012 júniusában került sor, Vlagyimir Putyin újraválasztását követő berlini látogatásakor, ekkor a tegeli repülőtéren zajlott a megbeszélés. A második találkozóra idén év elején került sor, Moszkvában. További érdekesség, hogy a Hodorkovszkijt szállító magánrepülőgépet is Hans-Dietrich Genscher intézte, egy közeli vállalkozó ismerősén keresztül. Az Ulrich Bettermanntól kölcsönkapott gépek pilótáinak pedig – szintén Genscher kérésére – Putyin elnöki irodája engedélyezte, hogy vízum nélkül repüljenek be az orosz légtérbe.

Jelenlegi információink alapján azt tudjuk, hogy Guido Westerwelle volt külügyminiszter, illetve Ulrich Brandenburg német moszkvai nagykövet is nagy valószínűséggel tudott Genscher küldetéséről. Alexander Rahr beszámolója alapján az szinte biztosra vehető, hogy az akció során szoros együttműködés zajlott Genscher és Angela Merkel között. Garri Kaszparov sakkvilágbajnok és orosz ellenzéki vezető már meg is köszönte a német kancellárasszony aktív közreműködését, „akinek a nyomása döntő szerepet játszott – sokkal többre jutott egyedül, mint az amerikaiak együttvéve”.

Mihail Hodorkovszkij szabadulása utáni első nyugodt éjszakáján már túl van, a berlini Adlon luxushotelben szinte megállás nélkül váltotta egymást a családtagokból, illetve az újságíróból álló látogatói sereg. Szombat délelőtt megérkezett a beteg édesanya, Marina Hodorkovszkaja, oldalán az édesapával, Borisszal, valamint a frissen szabadult felesége, Irina, illetve a gyerekek is Berlinbe repültek már. Saját beszámolása szerint az egykori Jukosz-vezér „a szabadság hihetetlen érzését” éli át, amiért kiváltképp hálás a liberális külügyminiszternek: „személyes köszönetem Hans-Dietrich Genschernek szól, aki hozzájárult sorsom alakításához”. Genscher még pénteken a schönefeldi repülőtérről Berlin belvárosába tartva ennyit mondott a kameráknak: „igazán megható dolog számomra ezt az embert szabadon látni, aki ennyit szenvedett”.

Putyin döntésével kapcsolatban már megoszlanak a vélemények. Ha nagyon le szeretnénk egyszerűsíteni a dolgot, akkor egy nagyszerű megbocsátási történetként is felfogható a dolog, melyben Putyin elnök ismételten megmutatta, hogy megvan a kellő ereje ahhoz, hogy egyedül is végrehajtsa a változásokat.

 A valóság azonban ennél jóval árnyaltabb. Hodorkovszkij, a Pussy Riot-lányok, illetve a Greenpeace-aktivisták szabadon engedése korántsem jelenti Oroszország liberalizálását, ahogyan erre Gernor Erler német szociáldemokrata képviselő tökéletesen rámutat. Putyinnak Hodorkovszkij jóval többet ér szabadon, mint egy karéliai munkatáborba bezárva. Egyrészről óriási PR-show-t jelent Putyinnak pénteki ítélete, figyelembe véve, hogy karácsony közeledtével a megbocsátás szellemétől elragadott nyugati világban egy ilyen döntés mindenképpen az orosz elnök megítélésének javulásához vezethet (Szocsi pedig vészesen közeleg, a támogatás tehát nem árt). Másrészről hideg politikai számítás is lehetne akár a vezérelve Hodorkovszij szabadon bocsátásának, így ugyanis a Kreml megkíméli magát attól, hogy az orosz ellenzék mártírként tekintsen a bebörtönzött oligarchára. Már csak azért is, mert az utóbbi hetekben egy újabb, harmadik Jukosz-ügyet kezdett el emlegetni az orosz ügyészség. De Putyin elébe ment a dolgoknak.

A Hodorkovszkij-ügy továbbra is hemzseg a kérdőjelektől. Miért épp most döntött úgy Putyin, hogy megkegyelmez egykori ősi ellenségének, és miért pont így, szinte véletlenül ejtette el a szabadon bocsátás hírét? Miért döntött úgy, illetve kinek a tanácsára döntött úgy Hodorkovszkij, hogy tíz év elteltével pont most ír kegyelmi kérvényt Putyinhoz, holott korábban konzekvensen tagadta az ellene felhozott vádakat? Miért kellett ilyen gyorsan Németországba repülni, hátrahagyva az ügyvédek hadát, illetve a beteg édesanyát, aki bizony pénteken még Moszkvában tartózkodott (csak utána ment Berlinbe, a fiához)? Kiket kellett meggyőznie, megkennie Genscher mentőcsapatának, mit jelent ez az ügy a német-orosz kapcsolatoknak, és még sorolhatnánk… Ha minden igaz, Hodorkovszkij vasárnapi sajtótájékoztatója választ ad az itt felsorolt kérdések némelyikére. Mindenesetre kíváncsian várjuk a fejleményeket.

Exit mobile version