Site icon Kitekintő.hu

Olasz-francia tengely az EU-csúcs előtt

A gazdasági növekedésről, a bankunióról, az eurózóna közös adópolitikájáról és a két ország közötti infrastrukturális beruházásokról tárgyalt Enrico Letta olasz miniszterelnök és Francois Hollande francia elnök szerdán Rómában.

Róma és Párizs közös terve, hogy a megszorítások évei után a 2014-2019 közötti időszak a gazdasági növekedésről szóljon az Európai Unióban. Ha Európa megáll, összedől. Ennek elkerülése a közösség két alapító tagjának Olaszországnak és Franciaországnak a felelőssége – hangoztatta Letta és Hollande a találkozójukat követő sajtótájékoztatón.

Hozzátették: azon dolgoznak, hogy a decemberi EU-csúcs útjára indítsa a bankuniót, és az eurózónának közös adópolitikája legyen. Nem kell mást tenni, mint végre a gyakorlatban bevezetni a korábban már elfogadott döntéseket – jegyezte meg Letta, miközben Hollande tömören kijelentette, a bankuniónak minél előbb életbe kell lépnie.

Az olasz miniszterelnök úgy vélte, hogy a 2014-es soros olasz EU-elnökség egyben francia is lesz a mindkét államot egyaránt érintő témák miatt, azaz a migrációtól az Európa „rémálmává” vált fiatalkori munkanélküliségig. A francia elnök hozzáfűzte, hogy a Párizs-Róma közötti stratégiai szövetség nem kérdőjelezi meg Franciaország és Németország kapcsolatait.

A májusi európai parlamenti választásokról szólva Hollande kijelentette, hogy ezek az európai eszmék jövőjéről szólnak. Most először nem a bal- és a jobboldal között kell választani, hanem a népek Európája és a populizmus között – fogalmazott Letta.

A két kormány 11-11 miniszterével tartott olasz-francia csúcsértekezleten szó volt arról, hogy Róma és Párizs közösen kíván részt vállalni a líbiai intézményi rendszer újjáépítésében. Az iráni atomprogrammal kapcsolatban Letta és Hollande kijelentette, hogy Iránnak provokációk helyett válaszokat kell adnia.

A gazdasági együttműködés terén a két politikus az Alitalia és az Air France légitársaság partnerségéről tárgyalt.

A Letta-Hollande találkozót a Lyon és Torinó közötti nagysebességű vasútvonal ellen tüntetők és a rendőrség összecsapásai kísérték Róma központjában. A környezetvédők, akikhez a gazdasági megszorítások ellen tiltakozók is csatlakoztak, a francia nagykövetség épületét, majd a kormányzó Demokrata Párt (PD) székházát próbálták megostromolni. A rohamrendőrök verték vissza őket, ami több órás utcai harchoz vezetett.

Letta és Hollande prioritásnak nevezte az infrastrukturális beruházást, melynek utolsó szakaszát 2014 végén, 2015 elején kezdik el.

Exit mobile version