Site icon Kitekintő.hu

Főleg székelyek telefonbetyárkodnak

2013 szeptemberéig a 112-es segélyhívószámra érkezett 13 208 466 hívás 71 százaléka hamis riasztás volt. Kovászna, Călărași és Maros megyében hívják a legtöbbször nem megfelelően a 112-t – derül ki a Speciális Távközlési Szolgálat (STS) hétfői közleményéből.

„Nagyon sok ember úgy hívja a 112-t, hogy nem sürgősségi esetről van szó, például lakhelyükön tartandó eseményekről érdeklődnek, káromkodnak, kacagnak a telefonba, zenét játszanak a diszpécsereknek, vagy bele sem szólnak. Telefonszámokról tudakozódnak, különböző intézményekkel, közszereplőkkel szeretnék felvenni a kapcsolatot, vagy orvosi tanácsot kérnek” – magyarázta Marcel Opriș, az STS igazgatója egy konferencián.

A legtöbb hamis riasztás gyerekektől, fiataloktól, pszichés problémákkal küzdőktől származik, és rendszerint eldobható telefonkártyáról történik.

A telefonbetyárkodás rangsorát rangsorát Kovászna, Călărași és Maros megye vezeti.

Az elkövetőket a hamis riasztásokért 500 és 1 000 lej közötti pénzbírsággal sújthatják.

Idén az első kilenc hónapban 8 116 személyt büntettek meg hamis riasztásért, a legtöbbet Teleorman és Suceava megyében, illetve Bukarestben.

A 112-re befutott valódi riasztások 59,99 százalékát a mentőszolgálatnak továbbították, 24,37 százalékát a rendőrséghez, 12,27 százalékát a sürgősségi esetek felügyelőségéhez, 1,64 százalékát csendőrséghez, 1,62 százalékát a SMURD-hoz.

Az Európai Bizottság felmérése szerint Románia jelentős sikereket ért el a 112-es segélyhívószám népszerűsítése terén, és első helyen áll az állampolgárok tájékoztatását illetően.

Exit mobile version