Site icon Kitekintő.hu

Csődtörvény: alkotmánybírósághoz fordul az ombudsman

Az alkotmánybírósághoz fordult az ombudsman a csődtörvény módosítása kapcsán, mert a civil szervezetek szerint korlátozná a sajtószabadságot.

Az ombudsman megtámadta a kormány által sürgősségi kormányrendelettel módosított csődtörvényt, amelynek rendelkezései október 25-én lépnének hatályba.

Azt kérte a taláros testülettől, hogy állapítsa meg: a rendelet bizonyos rendelkezései az alaptörvénybe ütköznek.

A módosított jogszabályban a civil szervezetek azt nehezményezik, hogy külön rendelkezik az audiovizuális médiáról, és kimondja, hogy elvesztik sugárzási engedélyüket azok a rádiók és televíziók, amelyek fizetésképtelenségi eljárás alatt állnak.

Az ombudsman a jogszabály 81-es cikkelyének 3. bekezdését kifogásolja, amely kifejezetten az audiovizuális médiára vonatkozik, illetve a 348. cikkelyt, amely kimondja, hogy a törvény rendelkezései a már most csődeljárása alatt lévő vállalatokra is vonatkozik.    

Az ombudsman kifogásolja, hogy a módosításokat visszamenőleges hatállyal alkalmaznák, így például a már most csődeljárás alatt lévő médiaintézmények nem tudhatták, hogy a jogszabály későbbi módosítása révén a fő tevékenységük kifejtése lehetetlenül el.    

A törvényt a romániai bírák szövetsége, újságíró szervezetek, az ellenzéki Demokrata Liberális Párt és Traian Băsescu államfő is élesen bírálta. Az újságíró szervezetek szerint mintegy százötven médiaintézmény kerülhet veszélybe a jogszabály alkalmazása esetén.

Exit mobile version