Egyre többen gondolják úgy, hogy az Amerikai Álom mára már csak egy elérhetetlen és megfoghatatlan mítosz, mintsem az Egyesült Államok egyik jelképe, ami szerint bárki sikeres lehet és elérheti céljait, ha van hozzá kellő kitartása. A Washington Post közvélemény-kutatása szerint az USA-ban változóban van a siker definíciója és ország jövőjébe vetett bizalom is egyre inkább csökken.
Noha az amerikaiak továbbra is úgy gondolják, hogy a kemény munka és az oktatás segíti az előrelépést az életben, a jövőt már nem látják olyan kedvezően, mint korábban – ennek oka pedig a gazdasági válságban keresendő, ami a gondolkodásmódra is nagy hatást gyakorolt.
A kutatás során a megkérdezettek 75 százaléka szerint az Amerikai Álom azt jelenti, hogy mindenki maga döntheti el, hogyan éli az életét. A válaszadók 68 százaléka a kemény munka megjutalmazásában látja ennek lényegét, míg 61 százalék mondta azt, hogy az Amerikai Álmot akkor valósította meg valaki, ha saját otthona van. A megkérdezettek 77 százaléka szerint az utóbbi öt évben nehezebb lett kifizetni az egyetemi tandíjat, 74 százalék szerint nehezebb lett jó munkát találni, valamint 71 százalék mondta azt, hogy szinte képtelenség lett félretenni a nyugdíjra.
Az emberek azonban nem csak a válságot okolják azért, hogy egyre kedvezőtlenebb képet festenek saját jövőjükről. A megkérdezettek közel háromnegyede gondolta úgy, hogy a politikai viszály a legnagyobb felelőse annak, hogy nem találnak az emberek megfelelő munkát, de az olcsó külföldi munkaerő beáramlását is sokan vádolják. A válaszadók több mint fele szerint sem a republikánus, sem a demokrata párt (beleértve az elnököt is) nem kínál olyan megoldást, ami hatékonyan segítené az amerikai középosztályt.