A kórházak igyekeznek csökkenteni a rezisztens baktériumok kiváltotta fertőzés rizikóját, ám a falakon kívül még mindig veszély leselkedik az emberekre.
Egy nemrégiben napvilágot látott jelentésből kiderül, hogy az Egyesült Államokban évente megközelítőleg kétmillió embert betegítenek meg antibiotikumokra rezisztens baktériumok, eddig legalább 23 ezer ember életét követelve – írja a The New York Times. Az orvosok régóta figyelmeztetnek, hogy bármikor ismét felbukkanhatnak olyan baktériumok, amelyek védelmet fejlesztenek ki az elpusztításukra szánt ellenanyaggal szemben.
Hat évvel ezelőtt már készítettek egy becslést, amely akkor nagyjából százezerre tette azoknak a számát, akik a kórházban kialakult fertőzések miatt vesztették életüket. Ugyanakkor sajnos nem lehetett megállapítani azt, hogy hány olyan eset volt, amit – sokszor nem éppen a legelterjedtebb – antibiotikumokra vagy más gyógyszerekre rezisztens baktériumok okoztak.
A kórházak az elmúlt időszakban azonban számos lépést tettek meg annak érdekében, hogy a jelenséget visszaszorítsák, ám még mindig igen keveset tudni arról, hogy az egészségügyi intézményeken kívül mily módon – és mekkora sikerrel – próbálják minimalizálni a baktériumok okozta fertőzések kialakulásának lehetőségét. Erre jó példa az MRSA, mely 2005 és 2011 között egyre kevesebb embert betegített meg a kórházakban.