Későbbi időpontra halasztja a régióátszervezés kapcsán szeptember végére tervezett tüntetését az RMDSZ, döntött a szövetség keddi főtitkársági ülésén. „Muníciót kell tartalékolni egy esetleges újabb tüntetésre, amelyet a politikai szempontból legmegfelelőbb pillanatban kell megszervezni” – jelentette ki az ülésen Kovács Péter főtitkár, hangsúlyozva: a tüntetések kezdeményezését nem versenyfutásként kell kezelni.
A főtitkár bejelentette, az RMDSZ a következő időszakban hat megyében – Hargita, Kovászna, Maros, Bihar, Szatmár és Szilágy – kezdeményez aláírásgyűjtést, amelyet követően a helyi tanácsok határozatban írják ki a helyi népszavazásokat. Rámutatott: több síkon is nyomást gyakorolnak a kormányra, ugyanis a régióátszervezés időpontjával és mikéntjével kapcsolatban a kormánykoalícióban is ellentmondásos vélemények fogalmazódnak meg.
A főtitkársági ülésen célként fogalmazták meg, hogy nem elegendő csupán a törvény által megszabott minimális, a szavazati joggal rendelkező lakosság 5 százalékának megfelelő aláírást összegyűjteni, ez az alkalom ugyanis jó lehetőség a szövetség álláspontjának, elképzelésének a népszerűsítésére. Az aláírásgyűjtési folyamat elindítására szeptember közepét jelölték meg reális határidőként.
Kovács Péter szerint a közvélemény, és gyakran a média is összemossa a gazdasági fejlesztési régiók, illetve a közigazgatási hatáskörrel rendelkező régiók helyzetét, ezért úgy vélte, a referendumon mindkettőre rá kell kérdezni. Hangsúlyozta, az RMDSZ kiáll a törvénytervezetében megfogalmazott 16 régiós elképzelése mellett, a közigazgatási régiók létrehozását pedig egyértelműen elutasítja. Az ülésen megerősítették, hogy az RMDSZ támogatandónak ítél minden olyan régióátszervezéssel kapcsolatos utcai megmozdulást, amely a magyar közösség érdekeit képviseli, és nem szolgál kampánycélokat.
Eközben az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) is folyatja az régióátszervezés kapcsán indított aláírásgyűjtését a Nagyvárad központú Partium régió létrehozásáért – közölte Csomortányi István, a párt Bihar megyei elnöke. Emlékeztetett, hogy a támogató kézjegyeket a július 20-i tüntetés óta gyűjtik, eddig több mint 2400-an adták nevüket az elképzeléshez. Az önkéntesek mintegy 30 település lakosaihoz készülnek eljutni.
Zatykó Gyula, az EMNP országos alelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy Victor Ponta miniszterelnök legújabb elképzelése az ország felosztására vonatkozóan nem javít a magyarság helyzetén, hiszen a három székelyföldi megye Brassóhoz csatolásával kisebbségbe kerülne a térségben a magyarság. Hangsúlyozta, hogy a néppárt a történelmi régiók visszaállítását szorgalmazza, és érthetetlennek tartja, hogy miközben létrejöhet az önálló Dobrudzsa, a kormány miért utasítja el a Bánság, Székelyföld vagy Partium régiót.
Mint ismeretes, a néppárt és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács a nyáron közösen szervezett tiltakozó megmozdulásokat, párhuzamosan több településen tiltakoztak a kormány régiósítási terve ellen, továbbá kérték a Partium és Székelyföld önálló régió létrehozását.