Site icon Kitekintő.hu

Olasz állóháború: kiútkeresésben a két nagy párt

Több mint három héttel azt követően, hogy az olasz koalíciós kormány második legnagyobb pártjának vezetőjét, Silvio Berlusconit adócsalás vádjával jogerősen elítélték, még mindig folynak a tárgyalások a kormány jövőjét illetően.

Enrico Letta olasz miniszterelnök ezen a héten találkozott a Berlusconi által vezetett Szabadság Népe (PDL) képviselőivel. A megbeszélésen a várakozásokkal ellentétben nem sikerült közelebb hozni a két fél álláspontját. A PDL továbbra is garanciákat kér a Lovag (Il Cavaliere) politikai jövőjét illetően, cserébe továbbra is támogatná a koalíciót. Kérésüket eddig azonban sem a miniszterelnök, sem pedig Giorgio Napolitano köztársasági elnök nem teljesítette.

A szenátus választásokkal és mentelmi joggal foglalkozó bizottsága szeptember 9-én ül össze, itt várhatóan döntés születik Berlusconi jövőjével kapcsolatban. A PDL képviselői kilátásba helyezték, hogy amennyiben a koalíciót vezető Demokrata Párt az ülésen Berlusconi kizárása mellett szavaz, pártjuk kilép a koalícióból.

Napolitano: hivatalos kérés nem érkezett

Giorgio Napolitano olasz köztársasági elnök továbbra is azon az állásponton van, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő, így Berlusconi nem bújhat ki az ítélete alól, habár valószínűtlen, hogy a büntetését börtönben kellene letöltenie. Az ő személyével szembeni várakozásokra pedig úgy reagált, hogy hivatalosan eddig senki nem kért tőle kegyelmet, és ha így történne, a kérdést egyébként is komolyan körül kell majd járnia. Kiemelte, hogy a kormánynak folytatnia kell a tevékenységét, mert ebben a gazdasági helyzetben egy politikai válság végzetes következményekkel járna.

PDL: amnesztia kell

A PDL Berlusconi megmentésére az egyik legegyszerűbb megoldásnak az amnesztiát látja. Egy általános amnesztia ugyanis megoldást jelentene a börtönök túlzsúfoltságára, és nem csak a Lovag, hanem sok elítélt számára is előnyös lenne egy ilyen döntés. Az amnesztia mellett foglalt állást Anna Maria Cancellieri igazságügy-miniszter, aki szerint „ez az egyetlen reális megoldás az előrevetített, akár hosszú ideig is elhúzódó politikai szembenállásra”. Ezenkívül a védelmi miniszter, Mario Mauro is támogatja ezt a lehetőséget, mert „szükséges az összetartozás érzését megerősíteni, ami az ország jelenlegi helyzetében kötelező is”. A PDL több tagja is a két miniszter kijelentésére támaszkodva felhívta a figyelmet arra, hogy ez egy járható megoldás lenne. A Demokrata Párt ugyanakkor – az előbb említett két miniszter egyike sem a Demokrata Párt tagja – elzárkózik az amnesztia támogatásától. A börtönök túlzsúfoltságára ugyanis más megoldások is léteznek, mint például szerkezeti átalakítás vagy a háziőrizet kiterjesztése.

A PDL vezetői szombaton ültek össze, hogy megbeszéljék a lehetséges további lépéseket. Angelino Alfano, a párt alelnöke a találkozót követően azt a következtetést vonta le, hogy Berlusconi kizárása a szenátusból elképzelhetetlen és az alkotmány alapján elfogadhatatlan. Hangsúlyozta, hogy a PDL továbbra is mindent megtesz a Lovag politikai cselekvőképességének megtartásáért többek között a választók milliói érdekében, akik annak idején Berlusconira szavaztak.

Demokrata Párt: a kormány stabilitása elsődleges

A Demokrata Párt továbbra is kitart álláspontja mellett, ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az ország most, hogy éppen látják a krízisből való kilábalás első jeleit, nem engedhet meg magának egy kormányválságot. Letta fontosnak tartja, hogy a kormány folytassa a munkáját, és véleménye szerint Berlusconi „igazságszolgáltatási problémái”nem az ő kabinetjére tartoznak.

Viták az ingatlanadóról

A héten Letta és a PDL képviselőinek találkozóján  – a feszültségek ellenére – némi eredményt hoztak  a korábban már bevezetett, népszerűtlen ingatlanadó jövőjével kapcsolatos tárgyalások. Az ingatlanadó eltörlését támogatja a PDL, míg Letta nem akar olyan intézkedéseket hozni, amelyek növelnék az államadósságot, Olaszország államadóssága ugyanis az Európai Unión belül Görögország után a második legmagasabb. Kormányzati források szerint jövő héten talán már megegyezésre jutnak a kormányon belüli erők az elsődleges lakóhelyül szolgáló ingatlanokra kivetett adók eltörlésével kapcsolatban. A PDL szerint a kormány jövője múlik az adóval kapcsolatos döntésen.

Hova tovább?

A tárgyalások folynak, de eddig egyik fél sem volt hajlandó engedni. Mindenki számára világos, hogy Olaszország jelenlegi gazdasági helyzete miatt mindenképpen el kell kerülni  a kormányválság eshetőségét, de ehhez a két nagy párt közötti alkura van szükség. Berlusconi szerint a Demokrata Párt hibája lenne, ha a kormány elbukna, ugyanis „ha két barát egy hajóban evez, és az egyik kidobja a másikat, kinek a hibája, ha elsüllyed a hajó?”

Ha a két párt álláspontja továbbra sem közeledik, Alessandra Moretti, a Demokrata Párt képviselője új parlamenti többség létrejöttének lehetőségét vetette fel, amely vagy az Öt Csillag Mozgalomból kilépett 30 képviselő támogatásával, vagy pedig a PDL esetleges szakadásával jöhetne létre. Ez esetben a PDL-ből három, jelenleg miniszteri rangot betöltő tagja kilépne Berlusconi pártjából és az új többséget támogatná. Egy ilyen megoldás azért lehetne előnyös, mert egyik pártnak sem kellene feladnia álláspontját, ugyanakkor a PDL egyértelműen vesztesen kerülne ki ebből a forgatókönyvből.

Exit mobile version