Az orosz gázipari lobbi feje szerint nincs kivetnivaló a fordított irányú gázszállításban Magyarország és Ukrajna között, ha az a meglévő szerződések tiszteletben tartása mellett történik. Valerij Jazev nem számít arra, hogy a Gazprom ellen folyó trösztellenes uniós vizsgálat a cég elmarasztalásával végződik majd.
Az Orosz Gáztársaság nevű félhivatalos kormányszervezet elnöke nem biztos abban, hogy Ukrajnának a növekvő árak mellett megérné európai földgázzal helyettesíteni az orosz gázszállításokat. Valerij Jazev az EU-orosz energiapárbeszéd jövő heti fordulója előtt válaszolt videókonferencia keretében brüsszeli tudósítók kérdéseire.
„A földgáz ára folyamatosan növekedni fog Európában. Nem hiszem, hogy Kijevnek megérné Európából exportálni a gázt” – vélekedett egy kérdésre válaszolva az orosz gázipari lobbi vezetője, aki a beszélgetés során némileg meglepő módon mellőzte a már megszokottá vált éles orosz kirohanásokat az európai energiapiaci szabályozó keret ellen, ami Moszkva meggyőződése szerint a Gazprom ellen irányul.
Jazev közölte, nem hiszi, hogy Oroszország hisztérikusan reagált volna azokra a hírekre, melyek szerint Ukrajna a fordított irányú gázáramlás lehetőségéből profitálva növekvő mértékben támaszkodik az európai importra az orosz gázszállítások ellensúlyozására. Korábbi sajtójelentések szerint Moszkvában nagyon rossz néven vették, hogy Ukrajna Magyarországon keresztül is kapott ilyen módon földgázt. „Ha a magyar, a moldáv és más országok cégei nem szegik meg az érvényben lévő szállítási szerződéseket, nem, hiszem, hogy neheztelnünk kellene emiatt” – jelentette ki az orosz Duma-képviselő, látványosan eltérve a korábbi orosz nyilatkozatok harcias hangvételétől.
Valerij Jazev a Moszkva által folyamatosan bírált harmadik energialiberalizációs jogszabályi csomag kapcsán is megértőbbnek mutatkozott. Elismerte, hogy az Európai Unió egy tapodtat sem mozdul a kérdésben, és nem kész engedményeket tenni az orosz energiacégeknek. Hozzátette ugyanakkor, hogy részben ezt érthetőnek is tartja, tekintettel arra, hogy Európa közös energiapolitika létrehozásán fáradozik.
A BruxInfo a Gazprom hosszú távú gázszállítási szerződéseiben alkalmazott, olajárakat követő árképzési modelljének esetleges módosításáról kérdezte az orosz politikust, tekintettel arra, hogy Magyarország jóval drágábban kapja meg ugyanazt a földgázt, mint a földrajzilag távolabb eső Németország, de újabban már Lengyelország is. Jazov válaszában rámutatott arra, hogy az olajárakhoz kötött gáz-árképzés eredetileg európai országok találmánya, és egyébként is a Gazprom szerinte az utóbbi években csökkentette az árakat és rugalmasan viszonyul a kérdéshez. Arra is emlékeztetett, hogy a piaci spotárak gyakran magasabbak, mint az olajárak mozgását követő földgázárak. Azt is hangsúlyozta, hogy a végső árak számos tényezőtől függenek még, így többek között a szállítástól, de a partnerek tárgyalóképességétől is.
Az Orosz Gáztársaság elnöke a BruxInfo kérdésére elmondta, hogy a Gazprom várakozásai szerint az orosz céggel szemben egyebek mellett a közép-és kelet-európai országokkal kötött hosszú távú szerződésekben alkalmazott árképzési gyakorlat miatt indult uniós trösztellenes eljárás tisztázni fogja a vállalatot a gyanú alól.
Valerij Jazev a palagáz-forradalomnak az európai gázimporton belüli orosz részesedés esetleges csökkentő hatását is igyekezett bagatellizálni. A palagáz, vagy réteggáz szerinte jelenleg 5 százalékot szakít ki a globális gázellátásból, így véleménye szerint nem fogja radikálisan megbontani a jelenlegi piaci arányokat. „Nem mondanám, hogy Oroszország számára kedvezőtlenül változott volna az arány. De, majd meglátjuk 15 év múlva, mi lesz ebből” – közölte
Arra is emlékeztetett, hogy Lengyelországban ugyan 8 ezermilliárd köbméterre becsülik a föld alatt megbúvó palagáz készletek mennyiségét, de a kitermelhető volumen körül rengeteg a bizonytalanság, és ipari hasznosításról is messze korai még beszélni. Ráadásul Európa sűrűn lakott, ami ugyancsak megnehezíti a palagáz-készletek kiaknázását. Hozzátette, tudomása van arról, hogy a német sörgyártók ellene vannak, mert attól tartanak, hogy a tömeges kitermelés káros hatással lehet a vízkészletek minőségére, és komolyan árthat az ország sörgyártásának.
Oroszországot hidegen hagyja, hogy lesz-e valami a Nabuccóból és általában az EU stratégiai tervének számító déli gázfolyosóból – mondta. Úgy vélekedett, hogy egyetlen déli gázfolyosó van, éspedig a Gazprom többségi részvételével létrehozandó Déli Áramlat gázvezeték, ami szerinte 2015-re a tervek szerint készen áll majd.