Nem érti a magyar néppárti EU-delegáció, hogy mik az Európai Bizottság konkrét kifogásai a múlt pénteken felvetett három alkotmányos rendelkezéssel összefüggésben. Szájer József egységes mérce alkalmazását kérte az Európai Parlamenttől Magyarországgal szemben.
„Ha legközelebb fegyvert tartasz valaki fejéhez, győződj meg arról, hogy van benne töltény!” – ezzel a filmbéli idézettel illusztrálta a néppárti Szájer József a magyar kormány és az Európai Bizottság viszonyát, legalábbis azt, ahogyan szerinte a testület kritizálja a kabinet munkáját. A képviselő azt mondta, egy hónapja várják az Európai Bizottságtól, hogy mondja meg: min kellene változtatni és hogyan ahhoz, hogy az kielégítő legyen Brüsszel számára.
Szájer József felidézte, hogy az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso múlt pénteken a miniszterelnöknek küldött levelében három alkotmányos rendelkezést nevezett aggályosnak, „Barrosónak három kifogása van, de még mindig nem tudjuk, milyen összefüggésben” – mondta.
A nemzetközi bíróságok ítéleteiből fakadó pénzügyi kötelezettségvállalások ellentételezésére kötelezően kivetendő különadó kapcsán a politikus emlékeztetett arra, hogy ezzel egy olyan költségvetési szabályt szeretne teljesíteni Budapest, amit éppen az Európai Unió ír elő. Azt mondta, „Olli Rehn folyamatosan a költségvetési hiánycél tartását hangoztatja Magyarországnak, tehát nem értem, hogy mi ezzel a probléma”. Ugyancsak nem érti, hogy mi a Bizottság pontos kritikája az Országos Bírósági Hivatal elnökének ügyáthelyezési jogával összefüggésben, ez ügyben ugyanis szerinte zajlanak a tárgyalások Brüsszel és Budapest között.
A harmadik felvetett aggály, a politikai hirdetések közzétételének korlátozása kapcsán Szájer József azt mondta, méltánytalan lenne, ha csak Magyarországot emelnék ki ez ügyben, szerinte ugyanis Franciaországban és Olaszországban is van érvényben hasonló szabály.
Arra a kérdésre, hogy miért nyújtott be a kormány hétfőn egy – a kritikák enyhítését célzó – törvénymódosítást, ha nem tudják, hogy mi a konkrét probléma, Szájer József azt mondta, „a kormány ezzel is szeretné kifejezni a készségét arra, hogy talányos kifogásokból is szívesen olvas”. A képviselő megjegyezte, hogy a Bizottságon belül sem mindig a valós szempontok számítanak egy-egy ország, vagy ügy megítélésénél.
Néppárti hangulat
Szájer József szerint a támadások túlmennek a civilizált politikai kultúra határain, a valóságot pedig gyakran eltorzítják. „Nem arról van szó, hogy egy francia, egy német, vagy egy olasz képviselő mit gondol a hajléktalanokról, a hallgatói szerződésekről, hanem, hogy milyen mértékben akarja befolyásolni az EU egy szuverén ország döntéseit” – fogalmazott a politikus.
Frank Engel luxemburgi néppárti képviselő ezzel szemben úgy látja, hogy nincs többé klasszikus értelemben vett nemzeti szuverenitás, „mi most európai szuverenitást építünk, erről szól az Európai Unió” – mondta egyebek mellett a BruxInfo tudósítójának.
Szájer József szerint a néppárti képviselők informáltságától függ az, hogy mennyire támogatják a magyar kormányt. Azt mondta, a magyar néppárti delegáció minden alkalmat megadott a képviselőtársaknak arra, hogy a tényekről informálódjanak. Szerinte a kérdés az, hogy mennyire tudja a delegáció és a kormány elérni ezeket a képviselőket, akik viszont olyan „baráti” újságokból tájékozódnak, amelyek cikkei hemzsegnek a tárgyi tévedésektől.
Reding és a kizárás
Az Európai Néppárt parlamenti frakcióvezetője nyílt levélben cáfolta az erdélyi Új Magyar Szó portál értesüléseit, amely szerint a pártcsalád múlt heti dubrovniki vezetőségi ülésén ő és Viviane Reding ugyancsak néppárti EU-biztos beszélgetést folytatott a Fidesz esetleges kizárásáról a Néppártból. Joseph Daul a levélben azt írta, sem hivatalosan, sem informálisan nem volt az ülés napirendjén a Fidesz.
A portál Reding környezetéből származó forrásokra hivatkozva írt arról, hogy a jobboldali pártcsalád fontolgatja a magyar tagpárt kizárását, Daul szerint viszont „ha Reding asszony, vagy a tanácsadói kívánnak valamit mondani Magyarországról, nekik is írásban kellene ezt megtenniük”.
Egy néppárti forrás a BruxInfónak azt mondta, mind Joseph Daul, mind Viviane Reding személyesen erősítette meg neki, hogy tényleg nem volt ilyen beszélgetés.