Site icon Kitekintő.hu

Új eljárások indulhatnak Magyarország ellen

Az Európai Bíróság döntéseiből következő fizetési kötelezettségek miatt kivetendő új adókkal, valamint az Országos Bírósági Hivatal elnökének ügyáthelyezési jogával összefüggésben akár már a következő napokban is kötelezettségszegési eljárást indíthat az Európai Bizottság Magyarországgal szemben. Erre utal a testület elnökének levele, amelyet péntek délután küldött a miniszterelnöknek.

Levélben ismételte meg az Európai Bizottság elnöke pénteken a miniszterelnöknek abbéli „súlyos aggályait”, hogy az alaptörvény egyes módosításai esetlegesen nem összeegyeztethetők az európai uniós joggal és a jogállamiság elvével.

José Manuel Barroso az Orbán Viktornak péntek délután küldött levélben az alaptörvény negyedik módosításával kapcsolatos jogi vizsgálat előzetes eredményeire hivatkozik, és azt írja, „amint a Bizottság szolgálatai lezárták az alkotmánymódosítás jogi vizsgálatát, a testületnek meg kell tennie a szükséges lépéseket újabb kötelezettségszegési eljárások elindítására, ahol ez indokolt lehet”.

Barroso meg is nevezte az alkotmánymódosítás azon elemeit, amelyek szerinte ilyen alapon problémásak lehetnek. A levél szerint a Bizottságnak aggályai vannak azzal összefüggésben, hogy összhangban van-e az uniós jogszabályokkal az alkotmány azon passzusa, amely arra kötelezi az Országgyűlést, hogy különadót vessen ki, amennyiben bármilyen bíróság (köztük az Európai Bíróság) döntéséből fizetési kötelezettsége származik az országnak.

Ugyancsak uniós jogba ütközhet az az új alkotmányos rendelkezés (eddigii átmeneti rendelkezés), amely lehetővé teszi az Országos Bírósági Hivatal elnöke számára, hogy áthelyezhessen ügyeket a bíróságok között.

További, részletesebb elemzés függvényében ugyancsak eljárás indulhat „a politikai hirdetések közzétételének korlátozása miatt” – vetíti előre az Európai Bizottság elnöke.

Barroso azt írja, „nyomatékosan kérem Öntől és a kormányától, hogy foglalkozzon ezekkel az aggályokkal, valamint orvosolja őket határozottan és félreérthetetlenül”. Az elnök azt is reméli, hogy a magyar kabinet figyelembe fogja venni a Velencei Bizottság június 15-16-án várható véleményét az alkotmánymódosításról, és oly módon fogja kezelni az ügyet, hogy a magyar jogszabályok összhangban legyenek az Európai Unió és az Európa Tanács elveivel, értékeivel és szabályaival.

Az Európai Bizottság elnöke kéri, hogy Magyarország működjön együtt (folytasson párbeszédet) az Európai Parlamenttel, amely júniusban határozatot fogad majd el Magyarországról.

Exit mobile version