Bár kicsit megkésve, ám az elmúlt hétvégén tartott népszavazás apropóján David Cameron brit miniszterelnök reagált a héten első nem európai pápaként megválasztott Ferenc szavaira a Falkland-szigetek hovatartozásával kapcsolatban. Véleménye szerint az eredményt mindenkinek tiszteletben kell tartania, a pápát is beleértve.
2012 áprilisában, az 1982-ben kirobbant falklandi háború harmincadik évfordulóján tartott szentmisén az akkor még Buenos Aires-i érsek, Jorge Mario Bergoglio Argentínához tartozó területnek nevezte a szigeteket. A nemrég pápává választott Bergoglio érsek akkori szentbeszédében hangsúlyozta, hogy a háborúban elesettek csupán „visszakövetelték, ami az övék”. Bár a katolikus egyház újonnan megválasztott vezetőjeként Ferenc pápától hasonló tanúságtétel még nem hangzott el, feltételezhető, hogy álláspontja a mai napig érvényben van.
A március 10-én és 11-én tartott Falkland-szigeteki népszavazás lehetőséget biztosított David Cameron számára, hogy az eredmény értékelésekor érdemben reagáljon a pápa egy évvel korábban elhangzott szavaira. A brüsszeli európai tanácsi csúcs egyik sajtótájékoztatóján, újságírói kérdésre reagálva, kifejezte egyet nem értését a pápa szavaival. Érvelése szerint a népszavazás végeredménye világosan tükrözi a szigeteken élők akaratát, amit mindenkinek tiszteletben kellene tartania.
Mint ismeretes, a népszavazás során a szigetek lakói elsöprő többsége, 99,8 százaléka szavazott a brit fennhatóság megtartására, és mindössze három elutasító szavazat érkezett 92 százalékos részvételi arány mellett. A miniszterelnök szerint a választás egyértelmű végeredménye egy „üzenet” a világ számára, hogy Falkland lakossága hogyan gondolkodik a jövőjéről. A népszavazással kapcsolatos válaszában Cameron visszautalt a pápaválasztás archaikus menetére, amikor megjegyezte, hogy a Falkland-szigetek kérdésében felszálló füst egyértelmű volt.
A frissen megválasztott pápa argentín származása a dél-amerikai ország kormánya számára – a kormány értékelése szerint – lehetőséget teremtett arra, hogy a kérdés ismét kiemelt helyen szerepeljen a nemzetközi tárgyalások során. „Reméljük, hogy a pápa missziója elviszi az üzenetet a világ nagyhatalmai számára, hogy vegyenek részt a (kérdés körül kialakuló) párbeszédben”. Cristina Fernández Kirchner argentin elnök a referendumot egyébként „paródiának” minősítette, annak eredményét pedig semmisnek titulálta.
A pápától kért és várt segítségnyújtás ugyanakkor igen váratlan lépés az argentín kormányzat részéről. Köztudott, hogy bár a szigetek kérdésében teljes az egyetértés Ferend és az elnökasszony között, minden további kérdésben a két oldal szemben áll egymással. A társadalmi kérdésekben rendkívül konzervatív pápa elutasítja az azonos neműek közötti házasságot és örökbefogadást, valamint a művi terhességmegszakítást, de elítéli az egyházzal kapcsolatos liberalizáló törekvéseket is, mint például a női papok felszentelését.
A Falkland-szigetek apostoli prefektusa, Michael McPartland azonban óvatosságra int a pápa politikai játszmákban szánt szerepével kapcsolatosan. A prefektus szerint a pápa esetében annak hivatala érez elsőbbséget, és ezzel nem egyenértékű származása. Hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa esetleges szigeteken tett jövőbeni látogatása mindenképp hasznos lenne, amely akár a helyzet tisztázásában is előremutató lenne. Hasonló véleményen van a szigetek egyik törvényhozója is: a pápának a saját szemével kellene meggyőződnie a szigetek mindennapjairól, és a szigeteken élő hívekkel folytatott beszélgetések során közvetlenül értesülhetne a polgárok nézeteiről.