Március 11-én, hétfőn került sor a Brit Nemzetközösség hagyományos éves ünnepségére, a Nemzetközösségi Napra. Bár II. Erzsébet brit királynő betegsége miatt nem tudott részt venni az ünnepségeken, este mégis megjelent a Nemzetközösség államfőinek találkozóján. Itt látta el kézjegyével a Brit Nemzetközösség tagjai által tavaly decemberben elfogadott dokumentumot, a Nemzetközösségi Chartát (Commonwealth Charter).
A Brit Nemzetközösség tagjai a Nemzetközösségi Chartában rögzítették mindazt a 16 alapvető értéket, amelyet a Nemzetközösség képviselni és védeni kíván. Ilyen a demokrácia, illetve az emberi jogok védelme, a nemzetközi béke és biztonság melletti elköteleződés, a véleménynyilvánítás szabadsága, a jogállamiság, avagy a fenntartható fejlődés és a környezetvédelem fontossága.
Az emberi jogok védelmén belül a Charta külön kihangsúlyozza a diszkrimináció tilalmát.
Minden körülmények között ellenezzük a diszkrimináció bármilyen formáját, történjen az nem, faj, szín, vallás, politikai meggyőződés, vagy egyéb helyzet alapján.
E rész körül kisebb vita bontakozott ki a brit közvéleményben, mivel egyértelműen nem fogalmazza meg a nemi identitás alapján történő diszkrimináció tilalmát. (A Brit Nemzetközösség számos országában a mai napig törvénybe ütköző a homoszexualitás.)
A Brit Nemzetközösség, amelynek tagjai közösen a világ népességének körülbelül 30 százalékát teszik ki, első alkalommal fogadott el ilyen jellegű, alapvető értékeket rögzítő dokumentumot.