Site icon Kitekintő.hu

Igen a magyar címerre

Mind a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium, mind a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium homlokzatán helye van a magyar címernek – írta levelében Jean Adrian Andrei, Hargita megye prefektusa azt követően, hogy kivizsgálta a hivatásos feljelentőként elhíresült Dan Tănasă ez irányú feljelentését.

A két Hargita megyei oktatási intézmény épületét nemrég újították fel, és – műemlék épületekről lévén szó – azok homlokzatát eredeti állapotban állították helyre. Dan Tănasă az így „előkerült” két magyar címert kifogásolta – írja a Krónika.

Válaszlevelében a prefektus kiemeli: felkérte az illetékes hatóságokat, hogy vizsgálják meg az említett címereket. Mint kiderült, a Márton Áron és Segítő Mária Gimnáziumoknak otthont adó épület felújításakor (2009 és 2012 között) ismét láthatóvá vált a három korabeli címer, oldalt Csíkszereda és Csík vármegye, középen pedig a magyar állam címere. A címerek már az iskola építésekor felkerültek, a két oldalsó pedig azóta sem volt befalazva. „Felújításkor szakvélemény nélkül távolították el a magyar címerről a vakolatot, ezért az épületet kezelő csíkszeredai polgármesteri hivatalra a Hargita megyei művelődési felügyelőség 4000 lejes pénzbírságot rótt ki.

Utólag a polgármesteri hivatal a területi műemlékvédelmi hivataltól megszerezte a szükséges engedélyeket a féldombormű eredeti állapotban történő visszahelyezéséhez” – fogalmazott a prefektus, majd zárásként hozzátette: „a műemlékvédelmi épületek felújításakor engedélyezett, sőt kötelező az eredeti állapot visszaállítása.”

Hasonló a helyzet a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium esetében is. A magyar koronás címer rendbetételére a területi műemlékvédelmi hivataltól előzetesen itt is beszerezték a szükséges engedélyeket. A prefektus ezzel kapcsolatosan is úgy véli, hogy az építők megfelelően jártak el, ugyanis műemlék épületről lévén szó, az iskolán úgy végeztek javítási munkálatokat, hogy annak megmaradt az eredeti állapota.

Exit mobile version