David Cameron brit miniszterelnök szorosabbra kívánja fűzni a gazdasági kapcsolatokat Indiával, ennek keretében most látogat el miniszterelnöksége alatt másodszor a dél-ázsiai országba. A brit üzleti élet számos, nagy jelentőséggel bíró szereplője kísérte el a miniszterelnököt mumbai útjára, többek közt a Rolls-Royce autógyár, a British Petroleum (BP) olajcég, illetve a BAE Systems védelem- és biztonságtechnikai cég, továbbá számos kis- és középvállalkozás képviselői. A brit cégek mellett több brit egyetem, valamint a British Museum képviselői, emellett öt felsőházi és négy alsóházi képviselő is részt vesz a delegációban.
Célok és kihívások
Nagy-Britannia szándéka, hogy teljesítse első látogatásán tett ígéretét, miszerint az Egyesült Királyság és India közt folyó kereskedelem 2015-re a kétszeresére nő. Cameron szerint a szigetország jó úton halad ennek megvalósításában.
Az Indiában tevékenykedő két legnagyobb beruházó, a BP és a Vodafone valóban brit székhelyű. Igaz ez az ellenkező irányban is: India az öt legnagyobb nagy-britanniai beruházó közé tartozik, több, mint 700 indiai cég rendelkezik érdekeltségekkel az Egyesült Királyságban.
A kereskedelmi és beruházási együttműködés előtt azonban két komolyabb akadály áll.
Egyrészt Nagy-Britannia azt kéri Indiától, hogy biztosítson a brit cégek számára nagyobb hozzáférést az indiai piacokhoz. Ennek kapcsán David Cameron mumbai beszédében arra sürgette Újdelhit, hogy nyisson nagyobb mértékben a világpiac felé, elsősorban a pénzügyi szolgáltatások terén.
Másrészt India szeretné, hogy képzett munkaereje szabadon mozoghasson Európában, amelyre egy EU-India szabadkereskedelmi egyezmény lenne a megoldás, amelynek ugyanakkor akadályát képezhetik a nemrégiben szigorított brit bevándorlási szabályok. A miniszterelnök útjának másik célja, hogy leszámoljon az ehhez fűződő indiai ellenérzésekkel.
David Cameron a mumbai Unilevernél összegyűlt hallgatóságának ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: nincs korlát az indiai diákok előtt Nagy-Britanniaában, amennyiben rendelkeznek brit nyelvvizsgával, és felvételt nyertek valamely brit intézménybe. Továbbá jelezte, hajlandóak könnyíteni az indiai üzletemberek brit vízumigénylésén.
Brit-indiai miniszterelnöki találkozó
Látogatása második napján a brit miniszterelnök indiai partnerével tartott közös megbeszélést.
A beszélgetést alapvetően az AgustaWestland-ügy határozta meg. A találkozót követően Manmohan Szingh indiai miniszterelnök úgy nyilatkozott, „súlyos aggodalmát” fejezte ki a brit miniszterelnöknek az üggyel kapcsolatban. David Cameron pedig úgy tájékoztatott, együttműködéséről biztosította indiai partnerét az ügyet vizsgáló nyomozásban.
A találkozón emellett fő téma volt még Nagy-Britannia és India együttműködése a kibertámadások elleni védekezésben, többek közt szó esett közös rendőrségi továbbképzésekről, illetve az internetes biztonsággal kapcsolatos kutatási együttműködésről.
A brit miniszterelnök a tervek szerint az indiai államfővel fog még találkozni látogatása alatt.