Tüntetést tartottak szerdán Mainzban a ZDF német közszolgálati televíziónál tervezett leépítések ellen.
A televízió székházánál összegyűlt tömeg az ellen tüntetett, hogy több száz munkahelyet felszámolnak a csaknem hatezer embert foglalkoztató vállalatnál. A leépítés azért vált szükségessé, mert a közszolgálati médiumok gazdálkodását felügyelő független testület (KEF) felszólította a ZDF-et, hogy 2016-ig takarítson meg 75 millió eurót a személyi kiadásokban. A társaság vezetése ezt nagyjából 400 állás megszüntetésével kívánja elérni, aminek következtében akár ezer ember is elveszítheti a munkáját, mert sokan félállásban vagy külsősként dolgoznak.
„A négyszázzal kevesebb túl sok” – állt a tüntetők transzparensein. A leépítés jóval több emberi sorsot érint, mint ahány munkahely megszüntetését tervezik – emelte ki a tüntetés fő szónoka, Werner Ach, az állami és a szolgáltatási szektor munkavállalóit képviselő Verdi szakszervezeti szövetség illetékes vezetője.
A német újságíró-szövetséggel (DJV) közösen szervezett tiltakozó akción több százan vettek részt. A demonstráción hangoztatták, hogy a leépítés ronthatja a műsor színvonalát, és jelentős többletterhet rak a dolgozók vállára.
Sajtóbeszámolók szerint az ZDF-nél eddig soha nem volt nagyobb leépítés. A személyi állománnyal kapcsolatban mostanáig az volt a fő kérdés, hogy hányan jöhetnek még, nem pedig az, hogy hányan maradhatnak – hangsúlyozzák megfigyelők, akik szerint legutóbb a digitális átállás nyomán emelkedett számottevően a dolgozók létszáma.
A társaságnál jelenleg létszámstop van érvényben. Peter Frey, a ZDF főszerkesztője a közelmúltban egy szakmai lapnak adott nyilatkozatában kiemelte, hogy jelentős megtakarítási lehetőségek láthatók a rendszerben, egyebek között az adástervezés területén, a kollégáknak pedig meg kell tanulniuk kevesebb emberrel ellátni a feladatokat.
A ZDF és a másik német országos közszolgálati műsorszóró társaság, az ARD, illetve a Deutschlandradio országos közszolgálati rádió együtt összesen 22 televízió- és 67 rádiócsatornát üzemeltet, és kiterjedt internetes tartalomszolgáltatást is végez. A Handelsblatt üzleti lap adatai szerint a mintegy 25 ezer embert foglalkoztató német közszolgálati média kerül a legtöbb pénzbe Európában, a három társaság az utóbbi években rendre évi 7,5 milliárd euró körüli összegből gazdálkodhatott a háztartások és vállalatok által egyaránt kötelezően fizetendő műsorszórási hozzájárulás – korábbi nevén készülék-üzembentartási díj – révén, míg például a brit BBC évente átlagosan 4,4 milliárd eurónak megfelelő összegre tesz szert az előfizetési díjakból.