Site icon Kitekintő.hu

Székelyföld bojkottjára számítanak

A Szociálliberális Szövetség (USL) kormánya folytatni fogja a székely megyék gazdasági bojkottját – reagált Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a hírre, hogy az USL nem kéri fel kormányzati szerepre az RMDSZ-t.

„Az egyik szemem sír, a másik nevet”

– kommentálta a fejleményt Antal: azért sír, mert arra számít, hogy az USL folytatni fogja az elmúlt hónapokban már éreztetett gazdasági bojkottját Székelyföldön, és azért nevet, mert ellenzékben könnyebb lesz az RMDSZ-nek konkrét lépéseket tennie itthon és külföldön is az autonómia megvalósítása felé.

Antal szerint a liberálisok egyes vezetőinek felelőtlen kijelentései magyarellenes hangulatot keltettek az elmúlt években. Hangsúlyozta, hogy az RMDSZ-re nem úgy kell tekinteni, mint egy 5 százalékos pártra, hanem mint egy másfélmilliós magyar közösség képviselőjére, amely közösség 80 százalékban olyan régióban él, ahol vagy többséget vagy erős közösséget képvisel.

A sepsiszentgyörgyi RMDSZ elnöke politikai nyomásra is számít, amit a kormány fog gyakorolni a helyi közigazgatásban dolgozó magyar politikusokra.

Az lett volna a szenzáció,

ha az USL beveszi a kormányba az RMDSZ-t – reagált Victor Ponta bejelentésére Kulcsár Terza József, a Magyar Polgári Párt háromszéki szervezetének elnöke. „Többször mondtam, hogy Victor Ponta és pártja kommunista, sovén, magyarellenes, tehát az lett volna a szenzáció, ha bevette volna az RMDSZ-t a kormányba” – jelentette ki Kulcsár Terza József, aki szerint az USL további honatyákat fog „megvenni”, hogy biztosítsa maga számára a kényelmes többséget.

Az MPP-s politikus az USL-től barátságtalan lépésekre számít a magyar közösség irányában, ezért úgy véli, a magyar politikai erőknek össze kell fogniuk, és az RMDSZ ne úgy viselkedjen, mint egy báty vagy a magyar közösség egyetlen képviselője.

Az RMDSZ nem szavazza meg az új kormányt

– jelentette be csütörtök délután Kelemen Hunor szövetségi elnök, aki szerint most először fordult elő, hogy tárgyalópartnerük teljesen felrúgta azt, amiben előzőleg megállapodtak. Ennek ellenére Kelemen nem csalódott, és akárcsak Victor Ponta, a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta minden olyan kérdésben, amely érinti a magyarságot: oktatás, kultúra, alkotmánymódosítás, közigazgatási átszervezés.

Kelemen világossá tette, hogy a Nemzeti Liberális Párt ragaszkodott annyira ahhoz, hogy az RMDSZ ne legyen része a kormánynak, hogy ezen a döntésen nem tudtak túllépni a tárgyalások folyamán.

A kormányt beiktató szavazáson az RMDSZ honatyái ilyen körülmények között nem fognak a kormányra voksolni, szögezte le Kelemen hozzátéve, az USL egyébként is rendelkezik a szükséges szavazatszámmal.

Arra a kérdésre, hogy tárgyalópartnereik elfogadható indokkal szolgáltak-e arra, miért ellenzik, hogy az RMDSZ részt vegyen a következő kormányban, Kelemen Hunor azt válaszolta, hogy nem.

Exit mobile version