Site icon Kitekintő.hu

Berlusconitól retteg Európa

Silvio Berlusconi volt olasz kormányfő ismét miniszterelnöki babérokra tör. A botrányairól elhíresült „Lovagból” nem csak saját népének van már elege; Európa-szerte hallhatók olyan félreérthetetlen kijelentések, amelyek a 76 éves politikus és médiamogul visszatérése iránti ellenszenvet tükrözik. „Tőlem reszket Európa” – nyilatkozta Berlusconi Brüsszelben az Európai Néppárt gyűlését követően. Ironikusnak szánt kijelentése mögött azonban jóval több a valóság, mint ahogy azt elsőre hinnénk.

Mario Monti olasz miniszterelnök távozásának és Silvio Berlusconi visszatérésének híre nem csak a piacokat és a tőzsdét rengette meg, hanem természetesen a nemzetközi politikai életben is élénk reakciókat váltott ki. A volt kormányfő kemény vádakat zúdít az egoistának titulált „hegemón Németországra”; ezzel és euró-ellenes kijelentéseivel baljóslatúan körvonalazódik az egyelőre megújulás alatt álló jobbközép pártjának még meg sem kezdett választási kampánya.

Angela Merkel, Monti lelkes támogatója

A magát ismét a támadások kereszttüzében találó Németország külügyminisztere, Guido Westerwelle leszögezte, nem kíván beavatkozni az olasz belpolitikába, ám elfogadhatatlannak nevezte, hogy országa egy populista választási kampány tárgyává váljon. Emellett hangot adott a Monti-kabinet által megkezdett reformok iránti elismerésének is; szerinte a reformok kétharmadának meghozatala után Olaszország most már nem állhat meg.

Angela Merkel osztja külügyminiszterének álláspontját a Monti-féle reformokkal kapcsolatban, amelyek visszaállították a befektetők Olaszországba vetett bizalmát. A kancellárasszony azonban nem habozott ismertetni véleményét az olasz belpolitikával kapcsolatban: bízik abban, hogy az olasz választók olyan döntést hoznak majd, amelynek eredményeként Olaszország „a helyes úton” marad. Németország szerint ugyanis az erről való esetleges letérés nem csak Olaszországot, hanem egész Európát veszélybe sodorhatja.

Brüsszel is tart a szeszélyes Lovagtól

Aggódó szavak érkeznek Brüsszelből is. A Berlusconi pártjának képviselőit is sorai közt tudó Európai Néppárt szerint a Szabadság Népe (PdL) hibát követett el azzal, hogy a Monti-kormány tevékenységének idő előtti befejezését sürgette. Joseph Daul, az Európai Néppárt európai parlamenti frakcióvezetője szerint az euró és a gazdaság szempontjából ugyanis nem egy populista látványpolitikára, hanem egy biztos talpakon álló, szigorú vezetésre lenne szükség.

Az Európai Tanács elnöke, Herman Van Rompuy is reményét fejezi ki, hogy a Mario Monti által képviselt politika a választások után sem szakad meg; mivel a költségvetési konszolidáció elkerülhetetlen lépés a magas államadóssággal vagy deficittel küzdő államok számára, a következő kormány számára sem kínálkozik más alternatíva. Szerinte a szakértői kormány kiváló munkát végzett. „Helyreállították az Olaszországba vetett bizalmat, amely az ország euróövezetben elfoglalt központi szerepe miatt rendkívül fontos. Ez nagyon jelentős segítség volt a kollektív stabilitás megóvása szempontjából” – idézi Van Rompuyt a La Repubblica olasz napilap.

Monti nem esett Berlusconi csapdájába

Berlusconi azonban továbbra sem nevezhető a stabilitás példaképének. Szerda este ismét egy könyvbemutatón állt elő finoman szólva is furcsa javaslatával: amennyiben Mario Monti vállalja a jobbközép jelöltségét, kész (ismét) visszalépni a választásokon való indulástól. A csütörtöki olasz sajtó csapdának, Mario Monti pedig irreálisnak nevezte a PdL vezetőjének felkérését, aki bizalmának megvonásával alig egy hete lehetetlenítette el a kabinet működését. Berlusconi ajánlatával egyrészt pártjának Monti-párti szárnyát igyekezett lefegyverezni, másrészt az Európai Néppárt irányából érkező kritikáknak próbálta elejét venni a brüsszeli ülés előtt. Silvio Berlusconi maga sem gondolta komolyan, hogy a leköszönő miniszterelnök „ráharap” a csalira. Időközben folyik a Szabadság Népe átalakításának tervezése; Berlusconi optimista nyilatkozata szerint visszatérése óta pártjának népszerűsége máris három százalékponttal emelkedett.

Hollande is Monti mellett áll

Míg az olasz politika köreiben megoszlanak a vélemények Mario Monti esetleges jelöltetésével kapcsolatban, Európa tehát egyértelmű nyomást gyakorol a közgazdász professzorra, hogy vállalja a megmérettetést. Merkelhez hasonlóan a francia elnök is szívesen látná Montit az olasz kormány élén. Francois Hollande egy kis ironizálást is megengedett magának: „Berlusconival ami ma igaz, holnap már nem az”.

Ami Silvio Berlusconit illeti, az Európa-ellenességtől és a populizmustól elhatárolódó Európai Néppárt ülésén és az uniós vezetők találkozóján is elszigetelve találta magát, Monti hátterébe szorult. A Merkozy-páros tavalyi elnéző mosolygását követően a jelenlegi Merkel-Hollande duett sem látná szívesen a volt kormányfőt. A néppárti ülést követően az újságírók előtt a Lovag a tőle megszokott ironikus hangnemben kommentálta a történteket: „mindenki tudja, milyen fontos vagyok. Az újságok címlapján ez áll: ’Berlusconi visszatér, reszkess Európa’, micsoda erőm van. Hagyjátok meg nekem legalább ennek a helyzetnek az izgalmát és a büszkeséget”.

Mit tesz Monti az olaszok karácsonyfája alá?

Mario Monti meglepetésre az Európai Néppárt gyűlésére is ellátogatott és beszámolt kormányának munkájáról.  Sokan ebben már egy politikai lépést sejtenek. A „Professzor” azonban egyelőre csak két ígéretet tett: soha sem fog Berlusconival szövetségre lépni és még karácsony előtt meghozza végleges döntését a választásokon való indulással kapcsolatban. Monti akár közvetlenül is jelöltetheti magát a választásokon, vagy megmaradhat azon formációk árnyékában, amelyek az ő programját kívánják követni.

Exit mobile version